Nasze projekty

Walki w Tigraju. Afrykańscy biskupi apelują o powstrzymanie konfliktu

Biskupi wschodniej Afryki zaapelowali o powstrzymanie krwawego konfliktu w etiopskiej prowincji Tigraj. W niedzielę 8 listopada podobne wezwanie wystosował papież Franciszek, zachęcając do „odrzucenia pokusy konfliktu zbrojnego”, do „braterskiego szacunku, dialogu i pokojowego rozwiązywania sporów”. Z kolei trzy dni wcześniej biskupi Etiopii zachęcili do „rozstrzygnięcia sporu po przyjacielsku, w duchu szacunku, zrozumienia i zaufania”.

Stowarzyszenie Konferencji Biskupich Afryki Wschodniej (AMECEA) ogłosiło 13 listopada oświadczenie, w którym zwróciło się do rządu Etiopii i do rebeliantów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) o „zaprzestanie podsycania tego konfliktu poprzez operacje wojskowe i wzajemne oskarżanie się” o przynoszące krwawe żniwo działania.

Potępili używanie sił militarnych, gdyż „przekształci to konflikt w wojnę domową, która jeszcze bardziej zdestabilizuje ten piękny kraj, jakim jest Etiopia”. W zamian zaproponowali „pokojowy dialog”.

Reklama

Od 4 listopada armia Etiopii próbuje przejąć kontrolę nad regionem Tigraj. Premier Abiy Ahmed oskarżył TPLF o ataki na rządowe bazy wojskowe w miastach Mekele i Dansha, po czym wprowadził stan wyjątkowy w całej prowincji na okres sześciu miesięcy.

9 listopada Amnesty International ujawniła masową zbrodnię: Kilkaset osób zostało zamordowanych siekierami we wsi Mai-Kadra, w południowo-zachodnim Tigraju. Świadkowie twierdzą, że sprawcami masakry byli bojownicy TPLF.

SPRAWDŹ: Płonie już Betlejemskie Światło Pokoju

ag/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite