Nasze projekty

W Wigilię Zesłania Ducha módlmy się o pokój w Ziemi Świętej

Rada Biskupów Europy zaprasza wszystkich katolików do szczególnej modlitwy w intencji pokoju w Ziemi Świętej w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, czyli w sobotę 19 maja. Apel spisano w specjalnym dokumencie zatytułowanym "Strzec życia ludzkiego za wszelką cenę".

Apel jest wyrazem solidarności z chrześcijanami w rejonie Ziemi Świętej, którzy zwracają uwagę świata na „kolejne wybuchy nienawiści i przemocy, które ponownie splamiły krwią Ziemię Świętą”.

„Tym samym Prezydium CCEE, dając wyraz przekonaniu, że pokój i życie ludzkie są dobrami niepodważalnymi oraz ponad wszelkimi interesami narodowymi i międzynarodowymi, zaprasza wspólnoty i pojedyncze osoby, również w Europie, do włączenia się w modlitwę Kościoła jerozolimskiego przez medytację oraz modlitwę o pokój i w obronie życia ludzkiego za wszelką cenę, w sobotę 19 maja, w przededniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego” – stwierdza apel trzech przywódców CCEE.

Apel nawiązuje do zaostrzenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego w ostatnich dniach wskutek decyzji prezydenta USA przenoszącej ambasadę tego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy. Gest ten został odebrany przez Palestyńczyków jako uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, do której Palestyńczycy roszczą sobie te same prawa. Zdaniem o. Ibrahima Faltasa, dyrektora szkół franciszkańskich w tym mieście i odpowiedzialnego w Kustodii Ziemi Świętej za relacje z Izraelem i Palestyną tą jedną decyzją USA „proces pokojowy wydaje się być zatrzymany”. W efekcie w Strefie Gazy w starciach Palestyńczyków z izraelskimi żołnierzami zginęło już co najmniej 58 osób, a 2700 zostało rannych.

Reklama
Reklama

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 i obecnie skupia 33 krajowe episkopaty z naszej części świata, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących oraz arcybiskupów Luksemburga i Monako, maronickiego arcybiskupa Cypru, biskupów – Kiszyniowa (Mołdawia) i greckokatolickiego Mukaczewa z Ukrainy, a także administratora spostolskiego Estonii. Przewodniczącym CCEE jest obecnie kard. Angelo Bagnasco z Włoch a dwoma jego zastępcami są kard. Vincent Nichols z Anglii i Walii oraz abp Stanisław Gądecki z Polski. Sekretarzem generalnym Rady jest ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Stała siedziba organizacji mieści się w St. Gallen w Szwajcarii.

 

KAI/ad

Reklama
Reklama

 

biografia-ducha-sw-d1

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite