Nasze projekty

W Bawarii trwa dyskusja o krzyżach w urzędach

W Niemczech nie ustaje debata wokół postanowienia o zawieszeniu krzyży widocznych miejscach w gmachach państwowych Bawarii. Większości katolików i protestantów nie podoba się pomysł zmuszania do tego urzędników, zaś biskup z Monachium przypomniał politykom, że "krzyż to nie logo kampanii wyborczej".

Na łamach monachijskiej edycji gazety „Bild” biskup pomocniczy archidiecezji Monachium i Fryzyngi Wolfgang Bischof napisał, że ”krzyż nie jest symbolem Bawarii”, a tym bardziej „nie jest logo kampanii wyborczej”. „Krzyż natomiast jest zobowiązaniem do tego, że będzie się działać postępując śladami Jezusa Chrystusa. Musiało upłynąć wiele dni zanim premier Markus Söder (CSU) przyznał, że krzyż jest symbolem religijnym” – napisał bp Bischof, dodając, że chyba bardziej ważna jest dla polityka „tożsamość bawarska”.

Wprawdzie Söder nakazuje zawiesić krzyże opatrując to komentarzem „wartości chrześcijańskich”, jednak „ten, kto pragnie działać w duchu Krzyża, musi w centrum swoich działań postawić ludzi, a zwłaszcza tych w trudnych sytuacjach życiowych”. Oznacza to konkretnie np. występowanie w sprawach ludzi wymagających opieki oraz chorych, a w polityce wobec uchodźców uwzględnianie przede wszystkim godności człowieka. Oznacza to też takie wsparcie dla rodzin, żeby wszystkie dzieci miały dobre perspektywy na przyszłość. „A ponadto, w duchu wiarygodności byłoby rozsądne aby medialną politykę symboli poprzedziły przekonujące fakty” – stwierdził biskup pomocniczy w Monachium.

Tymczasem Söder na łamach lokalnej gazety „Straubinger Tagblatt” z 28 kwietnia skonkretyzował decyzję rządu o zawieszeniu krzyży. „Oczywiście, krzyż jest przede wszystkim symbolem wiary” – stwierdził i dodał, że w symbolu krzyża ogniskuje się także podstawowa idea państwa świeckiego. Taki zapis widnieje także w konstytucji Bawarii i został zaakceptowany przez orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. „Godność człowieka, miłość bliźniego, tolerancja są podstawowymi wartościami chrześcijaństwa i naszą hierarchią wartości” – napisał polityk i oświadczył, że dlatego krzyż „wiąże się z tożsamością naszego kraju”.

Reklama
Reklama

Premier Bawarii przypomniał, że w sądach i szkołach kraju krzyże już od dawna wiszą, a zatem zawieszenie krzyża w obrębie wejściowym urzędów nie powinno być niczym złym. Przypomniał, że tę decyzję akceptuje nawet przewodnicząca Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Monachium i Górnej Bawarii, Charlotte Knobloch. Dlatego „zdumiewa fakt, że krytykę wobec tej decyzji słychać także z kręgów kościelnych”.

Bawarską decyzję w sprawie krzyży chwali przewodniczący konserwatywnej frakcji ludowej EVP w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber (CSU). „Postępowanie premiera Södera jest właściwe” – powiedział polityk w rozmowie z mediami bawarskimi „Sądzę, że obecna debata wokół krzyża zdziwiłaby ojców konstytucji, również bawarskiej” – stwierdził Weber i tłumaczył, że „po czasach nazistowskich doszli do wniosku, że naród może mieć dobrą przyszłość tylko wówczas, gdy jest świadomy swoich korzeni”. „Każdy, kto neguje chrześcijańskie związki naszego kraju, musi teraz konsekwentnie powiedzieć, że nie honoruje chrześcijańskich świąt” – stwierdził Weber.

Natomiast według szefa FDP, Christiana Lindnera, nastąpiła profanacja krzyża. Zdaniem tego polityka Söder uznał krzyż za symbol kulturowy, a „tym samym oderwał od jego znaczenia chrześcijańskiego”. „Wierzących chrześcijan musi oburzać fakt, że z ich symbolu premier zrobił symbol państwa” – stwierdził.

Reklama
Reklama

Z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badania Opinii Publicznej Emdin wynika, że większość, bo 64 procent Niemców, jest przeciwna obowiązkowi zawieszania krzyża w każdym urzędzie państwowym w ich kraju. Za takim obowiązkiem opowiedziało się 29 proc. respondentów, a siedem procent nie miało zdania. Także większość, bo 48 proc. ankietowanych katolików i 62 proc. protestantów jest przeciwna obowiązkowi zawieszenia krzyża w urzędach państwowych, natomiast popiera taką decyzję 38 proc. katolików i 34 proc. protestantów.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite