Nasze projekty

W 8 krajach Europy spadło poparcie dla aborcji

Brytyjska agencja Ipsos MORI, zajmująca się badaniem rynku, opublikowała wyniki ankiety dotyczące podejścia do aborcji i ochrony życia nienarodzonych. Wynika z nich, że w 8 krajach europejskich spadło poparcie dla aborcji. Największą zmianę w tej kwestii zauważono w Niemczech i we Francji.

Najnowsze dane agencji Ipsos MORI pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców 25 krajów, w tym 10 krajów europejskich. Wzięło w nim udział 17,5 tys. osób. Jak wynika z badań, 70 proc. wszystkich ankietowanych uważa, że według nich aborcja powinna być dozwolona. W porównaniu z rokiem 2016, kiedy agencja przeprowadziła podobne badania, jest to spadek poparcia dla aborcji o 5 punktów procentowych. W roku 2016 odnotowano najwyższą średnią poparcia dla aborcji – 75 proc. Od kiedy Ipsos MORI przeprowadza badania w tej kwestii (2014 rok) jest to spadek o 2 punkty procentowe.

Wśród krajów europejskich, które zanotowały spadek poparcia dla aborcji znalazły się: Niemcy (9 proc.), Francja (6 proc) i Hiszpania (5 proc.) oraz Polska (2 proc.), Włochy, Szwecja, Wielka Brytania i Węgry. Jedynym krajem europejskim, gdzie odnotowano wzrost zwolenników aborcji jest Belgia.

Agencja Ipsos MORI zauważyła też, że porównując wyniki ankiety z podobnymi tego typu, prowadzonymi na innych kontynentach, największy spadek zwolenników aborcji zauważyć można w Turcji (15 proc.) i Republice Południowej Afryki (10 proc.). Największy wzrost poparcia odnotowano natomiast w Korei Południowej (20 proc. więcej), Meksyku (13 proc.), Rosji (10 proc.) i Argentynie (8 proc.). W Europie krajami o największym poparciu dla aborcji są Szwecja (88 proc.) i Belgia (87 proc.).

Reklama
Reklama

Spośród krajów badanych przez Ipsos MORI najmniejszy wskaźnik poparcia dla aborcji obserwuje się w Malezji, obecnie wynosi on 24 proc. Agencja zwraca także uwagę, że w pierwszej dziesiątce krajów o najmniejszym poparciu aborcji, znalazły się tylko dwa kraje rozwinięte – Stany Zjednoczone i Japonia. 

os, Vatican News, ipsos.com/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę