Ukraina żegna swoich bohaterów. „Zostawiają najdroższe co mają, aby bronić Ojczyzny”

Każda ukraińska parafia ze szczególnym szacunkiem żegna żołnierzy, którzy oddali życie na polu walki. "To godne podziwu, że ludzie często zostawiają rodziny, najdroższe co mają, aby bronić swojej Ojczyzny" - mówi biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.

fot. Mariupolnow/ Illia Ponomarenko/Twitter.com

W leżącej niedaleko Lwowa rzymskokatolickiej parafii Medenice pożegnano 53-letniego Michała Janisiwa, który poległ w obwodzie ługańskim tydzień temu.

Uroczystości, którym przewodniczył bp Kawa, zgromadziły nie tylko wiernych miejscowej parafii, ale większość mieszkańców tego trzytysięcznego miasteczka położonego pomiędzy Lwowem a Drohobyczem.

ZOBACZ TEŻ: Abp Szewczuk: to bestialstwo musi wyjść na światło dzienne

Reklama
Reklama

To już kolejny pogrzeb, jaki dokonuje się w naszych rzymskokatolickich parafiach – mówi dla Radia Watykańskiego bp Kawa. Tych pogrzebów jest sporo, jeśli patrzymy na parafie greckokatolickie czy prawosławne. Właśnie tych, którzy oddają życie za Ojczyznę, broniąc jej przed Federacją Rosyjską. I to ma naprawdę wielkie znaczenie, bo ci ludzie poszli jako ochotnicy, aby walczyć i bronić pokoju, który został nam zabrany. Myślę, że jest to dzisiaj naprawdę godne podziwu, że ludzie często zostawiają rodziny i najbliższych. Można powiedzieć pozostawiają najdroższe co mają, aby bronić swojej Ojczyzny – dodaje.

Wielowyznaniowość, jaką charakteryzuje się Ukraina sprawia, że na froncie stają w jednym szeregu katolicy obu obrządków, prawosławni, protestanci, a także wyznawcy innych religii. Wszyscy oni mają zapewnioną opiekę duchową, ze strony wojskowych kapelanów.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę