Ukraina walczy. Kijów obroniony

Po kolejnej nocy walk z niedzieli na poniedziałek, Ukraińcy wciąż skutecznie bronią swojej stolicy. Dziś mają się także odbyć negocjacje z Rosją.

Fot. Max Kukurudziak/Unsplash

W tym artykule znajdziesz:

  • Podsumowanie walk w nocy z niedzieli na poniedziałek
  • Dziś odbędą się negocjacje stron
  • Białoruś dołącza do wojny?
  • Reakcja Białego Domu na działania Rosji
  • Cisi bohaterowie wojny
  • Walka z fake-newsami

Podsumowanie walk w nocy z niedzieli na poniedziałek

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie podjęli się kolejnego ataku na stolicę Ukrainy. Jednak bezskutecznie. Przeciwnik poniósł znaczne straty kadrowe. Rosyjskie wojska są zdemoralizowane i wyczerpane. Pokazaliśmy, że potrafimy uchronić nasz dom przed nieproszonymi gośćmi – stwierdził dowódca Sił Lądowych Ukrainy i Dowódca Obrony Kijowa generał płk Aleksander Sirskij.

Armia Ukrainy wyparła w niedzielę wojska rosyjskie z miasta Wołnowacha w Donbasie – powiedział Ołeksij Arestowicz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wołnowacha była dziś zajęta przez wroga, ale dzięki kontratakowi naszych sił wojska Rosji zostały z miasta wyparte, znajdują się tam teraz żołnierze Ukrainy – powiedział Arestowicz.

Reklama
Reklama

Negocjacje stron

Dziś mają rozpocząć się także negocjacje stron – rosyjskiej i ukraińskiej. „Uzgodniliśmy, że delegacja ukraińska spotka się bezwarunkowo z delegacją rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć”- poinformował wczoraj na Instagramie prezydent Ukrainy po rozmowie z Aleksandrem Łukaszenką. Rano agencje informacyjne podawały, że delegacje są już w drodze na rozmowy.

Udział Białorusi w wojnie

Białoruś przygotowuje żołnierzy, którzy mają dołączyć do Rosjan w inwazji na Ukrainę. Wkroczenie białoruskich wojsk może mieć miejsce nawet dzisiaj – dziś rano podało „Washington Post”, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji.

Reklama
Reklama

Białorusini w niedzielę rzekomo „zdecydowali” w referendum o konstytucyjnych zmianach, które spowodowały, że ich kraj przestał mieć status „neutralny niejądrowy”. Kilka godzin po tym wydarzeniu, trafiają do nas pierwsze informacje, że białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek – poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Reakcja Białego Domu na działania Rosji

Dziś o godz. 17 polskiego czasu prezydent USA Joe Biden połączy się ze swoimi sojusznikami i partnerami, by umówić wspólną odpowiedź na rosyjski atak na Ukrainę – podaje Biały Dom.

O spotkaniu informuje także szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch. W poniedziałek o godz. 17 odbędzie się spotkanie online prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami wolnego świata, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował.

Reklama

Cisi bohaterowie

W walki zaangażowana jest większość obywateli Ukrainy. W sieci cały czas pojawiają się informację o cichych bohaterach wojny. Jak donosi telewizja NEXTA, dwaj kolejarze zajęli rosyjski transporter opancerzony. Jeden z żołnierzy wysiadł z kabiny i zapytał o kierunek, w którym powinien się udać. Tymczasem kolejarze wskazali mu drogę w ślepy zaułek i dokonali zatrzymania.

Ukraińcy nie rezygnują także ze słów wsparcia i motywacji do walki. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy hip-hopowych w Ukrainie, lider grupy „Boombox” Andrij Chlywniuk, nagrał film, w którym motywuje do walki. To grupa niezwykle popularna także w Rosji.

Walka z fake-newsami

Oprócz walki zbrojnej, w sieci toczy się walka z fake-newsami. Głos w tej sprawie zabrał Witalij Kliczko, który oficjalnie zaprzecza doniesieniom, że powiedział, że Kijów jest otoczony przez Rosjan i nie ma możliwości ewakuacji. Podkreśla, że Rosja prowadzi wojnę „nie tylko bronią wojskową, ale także informacyjną” i zwraca uwagę na powstawanie fałszywych kont w mediach społecznościowych, które podszywają się pod jego osobę i publikują fałszywe informacje. Bokser apeluje, aby ufać informacjom podawanym tylko i wyłącznie z oficjalnych źródeł.

onet.pl,niezalezna.pl,konflikty.pl,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę