Nasze projekty

Tysiące pielgrzymów na obchodach 42. rocznicy pierwszych objawień Matki Bożej w Medjugorie

Miejsce to stało się „nadzieją dla martwej Europy i zdezorientowanego Kościoła” - mówił o. Jozo Grbeš, podczas uroczystości w Medjugorie. W sobotnim marszu pokoju i w sumie 20 celebracjach eucharystycznych w niedzielę uczestniczyły dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata.

fot. Vytautas Markūnas SDB/cathopic.com

W weekend obchodzona była w miejscu pielgrzymkowym Medziugorje 42. rocznica pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych.

Najważniejszym punktem obchodów była wieczorna liturgia sprawowana na zakończenie uroczystej procesji przy ołtarzu na zewnątrz kościoła. Prowincjał hercegowińskiej prowincji franciszkanów o. Jozo Grbeš mówił o Medziugoriu jako o „miejscu świętym”, które stało się „nadzieją dla martwej Europy i zdezorientowanego Kościoła”. Podkreślił, że w tym miejscu miliony ludzi odważyły się na nowy początek i skierowały swoje życie ku Bogu, powracając do „początków chrześcijaństwa”. Często też doświadczyli, „że z Bogiem nic w życiu nie jest niemożliwe” i porzucili swoje lęki przed byciem „oryginałem, jakim został stworzony każdy człowiek”.

ZOBACZ: “W Medjugorie mówiła mi o swoim doświadczeniu życia z Panem Bogiem”. Niezwykłe świadectwo o Alicji Lenczewskiej

Reklama

Według informacji z parafii, wieczorną Mszę św. koncelebrowało 285 księży. Swoją obecność zarejestrowali pielgrzymi nie tylko z Bośni i sąsiedniej Chorwacji, ale też z ponad 30 krajów ze wszystkich kontynentów. Wielu pielgrzymów przyszło ze swoimi flagami narodowymi.

Jak poinformowała chorwacka agencja prasowa IKA, już we wczesnych godzinach porannych 25 czerwca odbył się Marsz Pokoju z Humaca do Medziugoria. Jest on organizowany corocznie od 1992 roku. W 15-kilometrowym marszu prowadzonym przez proboszcza parafii Medziugorie o. Zvonimira Pavičićia, wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów. Żegnając uczestników marszu w Humacu, przełożony tamtejszego klasztoru franciszkanów, o. Dario Dodig, apelował o pokój w sercach i rodzinach. Mając ten pokój, będziemy mieli wszystko – powiedział zakonnik. Dlatego wielu pielgrzymów przybywa do Medziugoria, aby właśnie tego doświadczyć.

CZYTAJ: „Każdego dnia widzę, że Medjugorje to miejsce łaski wybrane przez Pana”

Reklama

Już wkrótce kolejne duże wydarzenie w Medjugorie

W Medziugoriu trwają obecnie przygotowania do drugiego ważnego wydarzenia roku, festiwalu młodzieżowego Mladifest. Aby uniknąć kolizji terminów ze Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie, 34. edycja tygodniowego spotkania wiary, które zawsze odbywa się na początku sierpnia, została przyspieszona o tydzień i odbędzie się w dniach 26-30 lipca. Po raz kolejny spodziewane są dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całego świata.

Medziugorie jest jednym z największych katolickich miejsc pielgrzymkowych na świecie i znane z nieuznawanych na razie przez Kościół objawień Maryi, które od 1981 roku przeżywa grupa miejscowych wizjonerów; objawienia mają miejsce do dziś w odstępach rocznych, miesięcznych, a niekiedy nawet codziennie. Otrzymywane przez nich „orędzia” są tłumaczone na wiele języków i publikowane.

ZOBACZ: Jak wyglądały pierwsze objawienia Matki Bożej w Medjugorie?

Reklama

Ani objawienia, ani „orędzia” nie zostały jak dotąd oficjalnie uznane przez Kościół, który kilkukrotnie badał to zjawisko, ostatnio i najbardziej szczegółowo przez komisję kierowaną przez kard. Camilla Ruiniego w latach 2010-2014. Wyniki dochodzenia nie zostały jeszcze opublikowane. W 2017 r. papież Franciszek wysłał do tego miejsca swego specjalnego wysłannika, aby towarzyszył pielgrzymom – najpierw był nim polski arcybiskup Henryk Hoser, a po jego śmierci w 2021 r. jego następcą jest abp Aldo Cavalli. W 2019 r. papież zniósł obowiązujący do tego czasu zakaz oficjalnych pielgrzymek do Medziugoria.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę