Nasze projekty

Trzy etapy, ponad rok przygotowań. Lekarze z Bambino Gesù rozdzielili dwuletnie bliźniaczki

Przyszły na świat w jednym z najbiedniejszych krajów oraz z niezwykle rzadką wadą, która uniemożliwia normalny rozwój. Dwuletnie bliźniaczki Ervina i Prefina, połączone tylną częścią czaszki, odzyskały dzięki włoskim lekarzom szansę na normalne życie. Szpital Bambino Gesù ogłosił 7 lipca udaną operację rozdzielenia dziewczynek. To pierwsza tego typu operacja we Włoszech i prawdopodobnie na świecie.

Skuteczne rozdzielenie dziewczynek wymagało miesięcy przygotowań, wielu specjalistów oraz kilku etapów. Ostatnia, trzecia operacja trwała osiemnaście godzin i została przeprowadzona przez ponad trzydziestu pracowników medycznych. – Jesteśmy w stanie osiągnąć niezwykły wynik pomimo tak złożonej wady rozwojowej – powiedział CNA dr Carlo Efisio Marras, dyrektor neurochirurgii w szpitalu Bambino Gesù.

Dwuletnie dziewczynki – jak podkreślił – mają się bardzo dobrze, a co najważniejsze odzyskały szansę na normalne życie w przyszłości. Teraz przed nimi rehabilitacja, nauka ruchów, których wcześniej nie były w stanie wykonać, a za kilka miesięcy powrót do domu.

Bliźniaczki, Ervina i Prefina, urodziły się 29 czerwca 2018 roku w jednej z wiosek Republiki Środkowoafrykańskiej. Dziewczynki zostały przeniesione do Bangi, gdzie odwiedziła je Mariella Enoc, prezes Bambino Gesù, która – w odpowiedzi na apel Franciszka – pomagała w rozwoju usług pediatrycznych w jednym z najbiedniejszych krajów. Postanowiła zabrać siostry na operację do Rzymu. – Kiedy napotkasz życie, które można uratować, musisz to zrobić. Nie możemy i nie wolno nam odwracać wzroku – powiedziała na konferencji prasowej.

Reklama
Reklama

Operacja rozdzielenia dzieci z tak rzadką wadą wymagała ponad roku przygotowań, wielodyscyplinarnego zespołu lekarzy oraz trzech etapów. Pierwszy z nich został przeprowadzony w maju 2019 roku, kolejny dwa miesiące później, natomiast ostatni 5 czerwca bieżącego roku.

Bambino Gesù, zwany potocznie „szpitalem papieskim”, jest jednym z najważniejszych szpitali pediatrycznych na świecie. Został założony w 1869 r. przez księżną Arabellę Salviati, która następnie – celu zapewnienia stabilniejszej przyszłości – przekazała placówkę w 1924 roku Piusowi XI. Chociaż szpital znajduje się w Rzymie, a nie w Watykanie, to mieści się w eksterytorialnym obszarze administrowanym przez Stolicę Apostolską

 

Reklama
Reklama

Reklama

CNA, kh/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite