Nasze projekty

Syria: porwany w maju kapłan – uwolniony

Porwany w maju br. w Syrii ks. Jacques Mourad został uwolniony. Syryjskokatolicki duchowny jest przeorem klasztoru św. Eliasza w Al-Qaryatayn niedaleko Homs. Znany jest też ze swej działalności na rzecz dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Uwolnienie ks. Mourada potwierdził nuncjusz apostolski w Syrii, abp Mario Zenari, który rozmawiał z nim przez telefon. Ma on nadzieję, że w najbliższych dniach kapłan przyjedzie do Damaszku i wówczas poznamy szczegóły zarówno jego porwania, jak i uwolnienia.

Na razie ks. Mourad przebywa we wsi Zyadal, gdzie 11 października odprawił Mszę św.

Uzbrojeni napastnicy porwali ks. Mourada 21 maja. Dzień wcześniej syryjski duchowny rozesłał wiadomość: „Ekstremiści z Państwa Islamskiego zbliżają się do naszego miasta. W Palmyrze zabili wielu ludzi, ucinając im głowy. Proszę, módlcie się za nas”.

Reklama
Reklama

Ks. Mourad, Syryjczyk, osiedlił się w Al-Qaryatayn kilkanaście lat temu, by wznowić działalność klasztoru św. Eliasza. W czasie wojny przyjął kilkaset osób, które schroniły się tam, by przetrwać zimę. Byli wśród nich także muzułmanie. Organizował fundusze na zakup cystern na wodę, generatorów prądu i narzędzi rolniczych, by ludzie ci mogli wrócić do swych domów.

Kilka miesięcy temu ks. Mourad negocjował z Frontem Al-Nusra zwolnienie młodego człowieka, porwanego przez to islamskie ugrupowanie. Wraz z notablami z Al-Qaryatayn uzyskał nieformalne porozumienie między armią syryjską i rebeliantami, aby oszczędziły centrum miasta: armia rozbiła obóz w pobliskim garnizonie, zaś rebelianci krążą wokół niego.


pb (KAI/AsiaNews/letemps.ch) / Damaszek

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite