Nasze projekty

Strzelanina w szkole w Kazaniu. „To bezsensowne zabójstwo dzieci”

To bezsensowne zabójstwo dzieci w szkole nr 175 w Kazaniu rzuciło ponury cień na dzisiejszy dzień – w ten sposób biskup katolickiej diecezji św. Klemensa w Saratowie Clemens Pickel skomentował tragedię, do której doszło 11 maja w stolicy Tatarstanu. W wyniku strzelaniny zginęło 9 osób, w tym ośmioro uczniów i jedna nauczycielka a 32 osoby zostały ranne.

W rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR podkreślił, że „szczegóły tego, co się stało, głęboko nas ranią i wymagają solidarności w łonie naszego społeczeństwa, które jest coraz bardziej bezradne”. W chwili ataku w szkole znajdowało się ponad 700 uczniów i ok. 70 nauczycieli.

W wyniku strzelaniny zginęło 9 osób, w tym ośmioro uczniów i jedna nauczycielka a 32 osoby zostały ranne. Zabójca, którym okazał się 19-letni Ilnaz Galiazijew, został zatrzymany. W rosyjskich środkach przekazu pojawiło się wideo, pokazujące go siedzącego w celi ze związanymi rękami i nogami i opowiadającego, dlaczego postanowił otworzyć ogień do osób w swojej byłej szkole. Wyznał, że „zawsze nienawidził wszystkich”, po czym dodał, że latem ub.r. “jakiś potwór zaczął wnikać w moje ciało”.

Odnosząc się do tragedii bp Pickel, którego diecezja obejmuje m.in. Kazań oświadczył, że odpowiedzią katolików na to, co się stało, “może być nasza modlitwa, jak również nasze wysiłki w zakresie wychowania naszych dzieci i młodzieży”.

Reklama
Reklama

Położony w środkowo-wschodniej części Rosji Europejskiej Kazań jest wieloetniczną i wielowyznaniową stolicą Tatarstanu, prawie 800 km od Moskwy. Uważany jest za symbol spotkania islamu i prawosławia – dwóch głównych „tradycyjnych” religii nie tylko tej republiki, ale całego kraju.

Pochodzący z Niemiec wschodnich biskup oświadczył, że wystosował list do prezydenta Tatarstanu z wyrazami kondolencji i przypomniał, że dwa dni temu przywódcy różnych religii i wyznań uczestniczyli „w duchu wspólnoty” w obchodach dnia zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi. Miało to być znakiem nowego i lepszego czasu. Oby mogło tak pozostać – życzył hierarcha.

Zamach w Kazaniu wywołał głęboki wstrząs wśród jego mieszkańców. Jako pierwszy zabrał głos w tej sprawie proboszcz miejscowej katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Andriej Starcew. Przekazał on “kondolencje rodzinom i przyjaciołom dzieci, które zginęły w wyniku okrutnej agresji”. Zapewnił, że „katolicy kazańscy opłakują i modlą się za ofiary i ich rodziny”.

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę