Nasze projekty

Polska delegacja ŚDM pojechała do Panamy

- Jestem wdzięczny za to, jak przyjęliście nas w Polsce. Niezwykła gościnność i otwartość gospodarzy była dla nas wspaniałym doświadczeniem – wspominał metropolita Panamy abp José Domingo Ulloa Mendieta podczas spotkania z delegacją Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM z Polski, która przebywa w Panamie z wizytą przygotowawczą do ŚDM 2019. Polska jest pierwszym europejskim i drugim po USA krajem, który odwiedził gospodarzy spotkania młodych, które odbędzie się w Ameryce Centralnej w pierwszym kwartale 2019 r.

Abp José Domingo Ulloa Mendieta, metropolita Panamy i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 przyjął w poniedziałek polską delegację, która przebywa w Panamie w ramach rekonesansu przed spotkaniem młodych. W spotkaniu wzięli udział także sekretarz wykonawczy panamskiego komitetu Victor Chang González oraz ks. Józef Gwóźdź SVD, jedyny polski misjonarz pracujący w Panamie.

– Bardzo się ucieszyłem, że przyjeżdżacie do Panamy, bo wierzę, że wasze doświadczenie pomoże nam w przygotowaniach. Bo kiedy mówimy o Kościele, mówimy o wspólnocie braci i wierzymy, że nasi bracia z Polski podzielą się z nami swoim doświadczeniem – mówił abp Ulloa. Wyraził też nadzieję, że obserwacje poczynione w Panamie, pomogą w jak najlepszym przygotowaniu polskich grup, które wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Jak powiedział hierarcha, mieszkańcy Panamy czekają na spotkanie z Polakami, którym chcą podziękować za serdeczne przyjęcie podczas Dni w Diecezjach i ŚDM Kraków 2016.

Reklama
Reklama

Dyrektor Krajowego Biura ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Emil Parafiniuk, potwierdził, że także wielu Polaków deklaruje już chęć udziału w spotkaniu młodych, choć przylot do Panamy będzie dla nich dużym wyzwaniem.

„Spodziewamy się, że do Panamy przyjedzie ok. 2000 Polaków. Dużym wyzwaniem będzie dla nas fakt, że zimowy termin spotkania młodych pokrywa się u nas z czasem nauki w szkołach oraz studenckiej sesji egzaminacyjnej” – wyjaśniał ks. Parafiniuk.

Podczas pobytu w Panamie, polscy delegaci spotykają się z organizatorami ŚDM Panama 2019 i odwiedzają miejsca, do których zawitają pielgrzymi podczas spotkania młodych. Podczas spotkań z przedstawicielami kurii panamskiej oraz Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej, dzielą się także doświadczeniami przygotowań do ŚDM w Polsce.

Reklama
Reklama

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w stolicy Panamy w pierwszym kwartale 2019 r. Ich hasłem będą słowa „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38)”. Wstępnie organizatorzy spodziewają się ok. 300 tys. zarejestrowanych uczestników i ponad 1 mln wiernych zgromadzonych na finałowych uroczystościach z udziałem papieża.


(KAI) abd / Panama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite