Nasze projekty

Płatki róż w Getsemani w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa

W Bazylice Agonii na Górze Oliwnej w Jerozolimie w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa na skale, na którą padać miały krwiste krople Jezusowego potu, rozsypywane są płatki czerwonych róż.

Fot. Twitter/TheoFada

Naga skała znajduje się przed głównym ołtarzem. Upamiętnia ona kamień, przy którym Jezus modlił się do Ojca w Ogrodzie Getsemani. Na tę właśnie skałę padać miały krwiste krople Jezusowego potu. W bazylice kamień otoczony jest żelaznym cierniem, na którym widzimy ptaki uwikłane w jeżyny – mają one symbolizować tych, którzy łączą się z cierpieniem Jezusa. 

Płatki czerwonych róż dwa razy w roku

Dwa razy w roku na kamień wysypywane są płatki czerwonych róż. Pierwszy ma miejsce w Wielki Czwartek, kiedy po Mszy Wieczerzy Pańskiej wspomina się modlitwę Pana Jezusa w Getsemani. Na nabożeństwie pod przewodnictwem Ojca Kustosza czyta się w kilku językach fragmenty Ewangelii przeplatane psalmami – wyjaśnia o. Teofil Maciej Niewiński OFM, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej. 

Drugi raz obrzęd jest wykonywany w Uroczystość Przenajświętszej Krwi Pana Jezusa. W jednym jak i w drugim przypadku po przybyciu procesji do kościoła i ucałowaniu ołtarza Celebrans wraz z asystą obchodzi miejsce przed ołtarzem, gdzie znajduje się lita, odsłonięta skała, przy której według tradycji Jezus klęczał podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym. Celebrans rozsypuje na niej płatki róż, symbolizujące krwawy pot Pana Jezusa, który skropił ten właśnie kamień w czasie agonii w Getsemani – wyjaśnia o. Niewiński.

Reklama

Dlaczego czcimy Najdroższą Krew Chrystusa?

Uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa ustanowił w 1849 roku papież Pius IX. Do czasu reformy kalendarza liturgicznego przeprowadzonej po Soborze Watykańskim II uroczystość ta obchodzona była 1 lipca. Obecnie obchód ten został w Kościele powszechnym połączony z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa, zwaną popularnie Bożym Ciałem, zachował się jedynie – na zasadzie pewnego przywileju – w zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Św. Jan XXIII w ogłoszonym w 1960 roku liście apostolskim „Inde a Primis” zachęcił wiernych, aby w lipcu szczególną czcią otoczyli Krew Chrystusa. „Niechaj rozważają o niesłychanie obfitej i nieogarnionej wartości tej Krwi prawdziwie najdroższej” – pisał i wymieniał siedem momentów, w których Jezus przelewał swoją krew: obrzezanie, modlitwa w Ogrójcu, biczowanie, ukoronowanie cierniem, droga krzyżowa, przybicie do krzyża i przebicie boku włócznią.

Reklama

ah, zś, franciszkanska3.pl, brewiarz.pl, mariuszrosik.pl /Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę