W Bazylice Agonii na Górze Oliwnej w Jerozolimie w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa na skale, na którą padać miały krwiste krople Jezusowego potu, rozsypywane są płatki czerwonych róż.

Naga skała znajduje się przed głównym ołtarzem. Upamiętnia ona kamień, przy którym Jezus modlił się do Ojca w Ogrodzie Getsemani. Na tę właśnie skałę padać miały krwiste krople Jezusowego potu. W bazylice kamień otoczony jest żelaznym cierniem, na którym widzimy ptaki uwikłane w jeżyny – mają one symbolizować tych, którzy łączą się z cierpieniem Jezusa.
Płatki czerwonych róż dwa razy w roku
Dwa razy w roku na kamień wysypywane są płatki czerwonych róż. Pierwszy ma miejsce w Wielki Czwartek, kiedy po Mszy Wieczerzy Pańskiej wspomina się modlitwę Pana Jezusa w Getsemani. Na nabożeństwie pod przewodnictwem Ojca Kustosza czyta się w kilku językach fragmenty Ewangelii przeplatane psalmami – wyjaśnia o. Teofil Maciej Niewiński OFM, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej.
STACJA7 POLECA
Drugi raz obrzęd jest wykonywany w Uroczystość Przenajświętszej Krwi Pana Jezusa. W jednym jak i w drugim przypadku po przybyciu procesji do kościoła i ucałowaniu ołtarza Celebrans wraz z asystą obchodzi miejsce przed ołtarzem, gdzie znajduje się lita, odsłonięta skała, przy której według tradycji Jezus klęczał podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym. Celebrans rozsypuje na niej płatki róż, symbolizujące krwawy pot Pana Jezusa, który skropił ten właśnie kamień w czasie agonii w Getsemani – wyjaśnia o. Niewiński.
Dlaczego czcimy Najdroższą Krew Chrystusa?
Uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa ustanowił w 1849 roku papież Pius IX. Do czasu reformy kalendarza liturgicznego przeprowadzonej po Soborze Watykańskim II uroczystość ta obchodzona była 1 lipca. Obecnie obchód ten został w Kościele powszechnym połączony z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa, zwaną popularnie Bożym Ciałem, zachował się jedynie – na zasadzie pewnego przywileju – w zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.
Przeczytaj również
Św. Jan XXIII w ogłoszonym w 1960 roku liście apostolskim „Inde a Primis” zachęcił wiernych, aby w lipcu szczególną czcią otoczyli Krew Chrystusa. „Niechaj rozważają o niesłychanie obfitej i nieogarnionej wartości tej Krwi prawdziwie najdroższej” – pisał i wymieniał siedem momentów, w których Jezus przelewał swoją krew: obrzezanie, modlitwa w Ogrójcu, biczowanie, ukoronowanie cierniem, droga krzyżowa, przybicie do krzyża i przebicie boku włócznią.
ah, zś, franciszkanska3.pl, brewiarz.pl, mariuszrosik.pl /Stacja7