Nasze projekty

Płatki róż w Getsemani w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa

W Bazylice Agonii na Górze Oliwnej w Jerozolimie odbyła się Msza Święta w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. W trakcie uroczystej liturgii kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton rozsypał na skale agonii płatki czerwonych róż.

– Sypanie płatków czerwonych róż ma miejsce dwa razy w roku – wyjaśnia o. Teofil Maciej Niewiński OFM, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej. – Pierwsze ma miejsce w Wielki Czwartek, kiedy po Mszy Wieczerzy Pańskiej wspomina się modlitwę Pana Jezusa w Getsemani. Na nabożeństwie pod przewodnictwem Ojca Kustosza czyta się w kilku językach fragmenty Ewangelii przeplatane psalmami. Drugi raz ten obrzęd jest wykonywany właśnie dziś, w Uroczystość Przenajświętszej Krwi Pana Jezusa. W jednym jak i w drugim przypadku po przybyciu procesji do kościoła i ucałowaniu ołtarza Celebrans wraz z asystą obchodzi miejsce przed ołtarzem, gdzie znajduje się lita, odsłonięta skała, przy której według tradycji Jezus klęczał podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym. Celebrans rozsypuje na niej płatki róż, symbolizujące krwawy pot Pana Jezusa, który skropił ten właśnie kamień w czasie agonii w Getsemani.

Uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa ustanowił w 1849 roku papież Pius IX. Do czasu reformy kalendarza liturgicznego przeprowadzonej po Soborze Watykańskim II uroczystość ta obchodzona była 1 lipca. Obecnie obchód ten został w Kościele powszechnym połączony z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa, zwaną popularnie Bożym Ciałem, zachował się jedynie – na zasadzie pewnego przywileju – w zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Św. Jan XXIII w ogłoszonym w 1960 roku liście apostolskim „Inde a Primis” zachęcił wiernych, aby w lipcu szczególną czcią otoczyli Krew Chrystusa. „Niechaj rozważają o niesłychanie obfitej i nieogarnionej wartości tej Krwi prawdziwie najdroższej” – pisał i wymieniał siedem momentów, w których Jezus przelewał swoją krew: obrzezanie, modlitwa w Ogrójcu, biczowanie, ukoronowanie cierniem, droga krzyżowa, przybicie do krzyża i przebicie boku włócznią.

Reklama
Reklama

Pomódl się litanią do Najdroższej Krwi Chrystusa!

ah, franciszkanska3.pl, brewiarz.pl/Stacja 7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę