Nasze projekty

Pierwsza konsekracja katolickiego biskupa w Trondheim od 1537 roku

W katedrze św. Olafa w Trondheim święcenia biskupie przyjął wczoraj cysters Erik Varden. Jest to pierwsza konsekracja biskupia w tym mieście od czasów reformacji. Bp Varden jest także pierwszym współczesnym biskupem Trondheim urodzonym w Norwegii. Jego pięciu poprzedników było Niemcami.

Papież nominował biskupem 46 – letniego mnicha już jesienią ubiegłego roku, święcenia miały się odbyć w styczniu, musiały jednak zostać przełożone ze względu na stan zdrowia przyszłego biskupa.

Varden niedawno wrócił do Norwegii po 30 latach życia za granicą, w większości w Wielkiej Brytanii. Przez 20 lat prowadził życie kontemplacyjne, monastyczne, życie zakorzenione w modlitwie liturgicznej, studiach i wielkiej prostocie, z dużą ilością praktycznej pracy. 

– Doiłem krowy i pracowałem w warsztacie garncarskim. Wejście w zupełnie inne ramy uświadamia mi, że muszę się bardzo dużo nauczyć – powiedział biskup portalowi Norway Today. 

Reklama
Reklama

Urodzony w luterańskiej rodzinie w południowej Norwegii, Varden przeszedł na katolicyzm w wieku 19 lat. Wstąpił do klasztornej wspólnoty cystersów Ścisłej Obserwacji w angielskim opactwie w 2002 r.,  przyjął święcenia kapłańskie w 2011 r.

https://twitter.com/VivaIlPapa2020/status/1312568275461578753

Kościół katolicki w środkowej Norwegii będzie miał biskupa po 11-letniej przerwie – w 2009 roku ówczesny biskup zrezygnował z pełnienia funkcji.  Prałatura terytorialna Trondheim liczy około 15 tysięcy katolików. Od pewnego czasu norweskie media mówią o boomie w Kościele katolickim – liczba wiernych rocznie wzrasta o ok 15% i wg danych norweskiego urzędu statystycznego w styczniu 2020 roku wynosiła ok 160 tysięcy. Rozwój katolicyzmu w Norwegii wiąże się w dużej mierze z obecnością imigrantów zarobkowych, głównie z Polski. Katedra św. Olafa, w której święcenia przyjął bp Varden, została konsekrowana w 2016 roku, ponieważ poprzedni budynek był w kiepskim stanie technicznym, ale też zbyt mały na potrzeby miejscowych katolików.

Reklama
Reklama

ah, CNA, norwaytoday/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite