Nasze projekty

Nigeria: Porwano 73 uczniów. „Sytuacja jest nie do wytrzymania”

W stanie Zamfara w północno-zachodniej Nigerii bandyci uprowadzili w ubiegłą środę 73 uczniów z lokalnej szkoły. Trwa dochodzenie mające na celu uwolnienie porwanych nastolatków.

Fot: Cathopic/Diego Zamudio

Ten akt kidnapingu dokonany dostał zaledwie kilka dni po uwolnieniu grupy młodzieży będącej ofiarami napaści w maju. Uprowadzenie jest kolejnym w serii kilkunastu napadów dokonanych przez lokalne gangi z motywem wyłudzenia okupu.

Od grudnia ubiegłego roku porwano w tym kraju ponad 1,1 tys. uczniów. Dokonywane przestępstwa wymusiły na władzach tymczasowe zamknięcie części szkół znajdujących się w rejonach gorzej nadzorowanych przez policję.

Powtarzające się masowe porwania dzieci w wieku szkolnym w Nigerii grożą pojawieniem się tam „straumatyzowanego pokolenia młodych ludzi” – napisali nigeryjscy biskupi.

Reklama

Policja dotychczas nie ustaliła tożsamości ani powodów działania uzbrojonych sprawców. Na razie w reakcji na ten incydent rząd stanowy zamknął wszystkie szkoły podstawowe i średnie w tym regionie oraz wprowadził tam nocną godzinę policyjną.

Episkopat przypomniał, że od grudnia ub.r. ponad 1000 dzieci i młodzieży zostało uprowadzonych ze szkół na północy kraju. Dopiero kilka dni temu odzyskały wolność trzy więzione grupy uprowadzone jeszcze w maju w stanie Niger na północy. Ich uwolnienie nastąpiło po wpłaceniu okupu.

Sytuacja ta jest „nie do wytrzymania” – stwierdzili biskupi w swoim oświadczeniu i dodali, że życie ludzkie w Nigerii nigdy nie miało tak małej wartości jak obecnie. Uprowadzane są dzieci, studenci i dorośli, w tym duchowni, a przemoc szerzy się w zastraszającym tempie, z dużą liczbą „morderstw dokonywanych przez porywaczy, mordercze ludy pasterskie, gangi i grupy terrorystyczne”.

Reklama

Pomijając okres wojny domowej (1967-70), kraj „nigdy nie doświadczył tak powszechnej okrutnej przemocy z niekontrolowanymi zniszczeniami i z tak wielkim rozlewem krwi” – piszą nigeryjscy biskupi. Wezwali też rząd do wzięcia pełnej odpowiedzialności za obecną „kulturę przemocy” i terroru.

Zwracając się do wiernych biskupi podkreślili, że „jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do nieustannego pokładania nadziei w Bogu, który nigdy nie zawodzi”. Zaapelowali do ludności, aby „miała nadzieję na lepszą Nigerię, wiedząc doskonale, że bez nadziei jako naród nie możemy iść naprzód”.

„Niech Maryja, Matka wszelkiej pociechy i Królowa Nigerii, nadal wstawia się za naszym krajem” – zakończyli swe przesłanie nigeryjscy biskupi.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę