Nasze projekty

Niespokojne Święta w Betlejem

Tysiące osób uczestniczą w uroczystościach Bożego Narodzenia w Betlejem. Do miejsca narodzin Chrystusa przyjechali katolicy z Izraela i Autonomii Palestyńskiej oraz goście z całego świata. Tegoroczne święta przebiegają jednak w cieniu fali przemocy, jaka przetacza się w ostatnich tygodniach przez tereny izraelsko-palestyńskie.

W nocnej Pasterce w Betlejem uczestniczyły tysiące wiernych, wśród nich wielu palestyńskich katolików. W Betlejem pojawili się też muzułmanie, którzy razem z chrześcijanami modlili się o pokój. „Przyjechałam tu, by spędzić czas razem z moimi przyjaciółmi, z moimi braćmi i siostrami chrześcijanami” – mówi Palestynka Sadża.

W tym roku jednak do Betlejem przyjechało znacznie mniej gości niż zazwyczaj. Powodem są ataki nożowników oraz zamieszki do których na terenach izraelsko-palestyńskich dochodzi niemal codziennie. Przemoc potępił łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fuad Twal, którego przesłanie odczytano w trakcie Pasterki. „Wiele zła wydarzyło się ostatnio na naszym umiłowanym Bliskim Wschodzie. Zatraciliśmy naszą ludzkość i nasze duchowe wartości. Religia stała się powodem zabijania w imię Boga, zamiast być motywacją do miłosierdzia i braterstwa” – napisał abp Tual.

Reklama
Reklama

Tylko wczoraj w incydentach zginęło czterech palestyńskich napastników. Od października w palestyńskich atakach zginęło już 20 Izraelczyków oraz Amerykanin. W starciach zginęło też co najmniej 124 Palestyńczyków, spośród których 76 to zamachowcy. Izraelskie władze wprowadziły na czas Świąt zaostrzone środki bezpieczeństwa. Wszystkich, którzy wjeżdżają do Betlejem z Jerozolimy czekają znacznie bardziej dokładne kontrole niż zazwyczaj.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/Maan/jj

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę