Nie żyje bp Peter Wu Junwei. Mianował go Benedykt XVI

W wieku 59 lat zmarł na atak serca chiński biskup Peter Wu Junwei. Ordynariuszem diecezji Yuncheng w prowincji Shanxi został w 2010 roku za zgodą zarówno Benedykta XVI, jak i komunistycznych władz chińskich.

zdjęcie ilustracyjne fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Według agencji AsiaNews bp Wu skupiony był na ewangelizacji. Zajmował się też kwestią własności kościelnej, organizowaniem katechizacji i budową nowych miejsc kultu. Z powodu ciężkiej pracy i stresu od pewnego czasu cierpiał na różne choroby.

Jego stryjeczny dziadek został kanonizowany

Urodzony w 1963 roku w Taiyuan w prowincji Shanxi w rodzinie katolickiej. Był najstarszym spośród siedmiorga rodzeństwa: jeden z jego braci został księdzem, a siostra zakonnicą. Jego stryjeczny dziadek Peter Wu Anbang był męczennikiem z czasów powstania bokserów (1899-1901) i został kanonizowany w 2000 roku jako jeden ze 120 męczenników chińskich.

W wieku 19 lat Peter Wu Junwei wstąpił do seminarium duchownego. W 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1991-1996 był proboszczem w Shagou, a następnie do 2009 roku rektorem seminarium duchownego dla prowincji Shanxi.

Reklama
Reklama

W 2010 roku został biskupem Yunchengu. Podczas święceń biskupich publicznie podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za nominację i zaufanie oraz przyrzekł wierność „Ojcu Świętemu”.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę