Nasze projekty

Kongo: porwana zakonnica odzyskała wolność. Los pięciu księży nadal nieznany

Zakonnica odzyskała wolność po dwóch tygodniach od uprowadzenia. Nadal pozostaje nieznany los pięciu kapłanów uprowadzonych w ostatnich latach w Kongo.

fot. Exe Lobaiza/ Cathopic

Siostra Francine, zmartwychwstanka, została porwana w drodze na targ w Gomie. Jest bardzo przestraszona, ale jej stan zdrowia jest dobry – poinformowało, bez szczegółów jej uwolnienia, papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Los pięciu porwanych kapłanów pozostaje nieznany

Po dziewięciu latach od uprowadzenia, nadal pozostaje nieznany los trzech kongijskich augustianów asumpcjonistów. Księża Jean Ndulani, Anselme Wasukundi i Edmond Kisughu zostali porwani 19 października 2012 roku w regionie Butembo-Beni. Mimo nieustannych starań ze strony Kościoła nie ma żadnych informacji, o tym, gdzie w tej chwili przebywają, jeżeli jeszcze żyją.

Natomiast cztery lata temu wprost z parafialnego kościoła, w którym sprawowali mszę, porwano dwóch kapłanów diecezjalnych. Księża Charles Kipasa i Jean-Pierre Akilimali zostali uprowadzeni 17 lipca 2017 roku. Wcześniej w tym regionie zamordowano miejscowego księdza Vincenta Machozi Karuznzu, który walczył z łamaniem praw człowieka i szerzącą się biedą.

Reklama
Reklama

„Wojna jest matką wszelkiej nędzy”

Kongijscy biskupi podkreślają, że ich ojczyzna to scena walk grup rebelianckich, które korzystają z upadku instytucji państwa i bezkarnie grabią surowce naturalne. Pozbawiają przy tym życia niewygodnych świadków swych bezprawnych działań, dlatego na ich celowniku są m.in. ludzie Kościoła walczący o prawdę, sprawiedliwość i lepszy byt dla Kongijczyków. „Wojna jest matką wszelkiej nędzy” – piszą w specjalnym przesłaniu biskupi Konga, przypominając, że działania grup rebelianckich niszczą przyszłość mieszkańców tego kraju.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę