Nasze projekty

Kardynał oczyszczony z zarzutów. Oskarżenia okazały się bezpodstawne

Prowadzona przez Stolicę Apostolską analiza zarzutów wysuwanych wobec kardynała Johna Dewa wykazała, że nie jest wymagane dalsze dochodzenie kościelne. Również policja, po przeprowadzonym dochodzeniu, umorzyła śledztwo.

fot. Jomarc Nicolai Cala/unsplash.com

Oskarżenia o wykorzystywanie seksualne w przeszłości zostały wniesione przeciwko kard. Dew mniej więcej w czasie, gdy przeszedł on na emeryturę jako arcybiskup Wellington w maju ubiegłego roku.

Archidiecezja poinformowała 5 czerwca, że nowozelandzka policja również przeprowadziła długie dochodzenie, które doprowadziło do decyzji o niewnoszeniu żadnych zarzutów. Oskarżenia pochodziły z lat 70. i dotyczyły rzekomego incydentu w sierocińcu św. Józefa w Upper Hutt, około 20 mil na północny wschód od Wellington, gdzie ks. Dew posługiwał wówczas jako kapelan.

Abp Martin zaznaczył, że gdy policja badała zarzuty kardynał Dew natychmiast odsunął się od wszelkich działań publicznych. Dodał, że stan ten trwał nadal, gdy w marcu policja poinformowała, że nie zostaną postawione żadne zarzuty. Wówczas kardynał Dew zrezygnował z obecności publicznej, czekając na wyniki pracy komisji watykańskiej. Obecnie może on wznowić aktywność publiczną w Kościele. Przez cały czas purpurat zaprzeczał zarzutom podtrzymując swoją niewinność.

Reklama

ZOBACZ>>> Mr Richard. 55-letni woźny podbił serca Amerykanów! Obejrzyj niezwykle wzruszające video

Kardynał znany jest nie tylko w Nowej Zelandii

Urodzony w 1948 roku John Atcherley Dew w Waipawa w Nowej Zelandii, był wybitną postacią Kościoła katolickiego w Nowej Zelandii i na arenie międzynarodowej. Wyświęcony na kapłana w 1976 r., pełnił różne funkcje duszpasterskie, a w 1995 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Wellington. Po roku pełnienia funkcji koadiutora, w 2005 r. został mianowany biskupem ordynariuszem wojskowym Nowej Zelandii.

Abp Dew pełnił również funkcję przewodniczącego konferencji biskupów Nowej Zelandii i Federacji Konferencji Biskupów Katolickich Oceanii (FCBCO).

Reklama

Podczas Synodu na temat Eucharystii w 2005 r. ówczesny arcybiskup interweniował, sugerując, że osoby rozwiedzione, żyjące w nowych związkach mogą zostać dopuszczone do Komunii św. Papież Franciszek wyniósł go do godności kardynalskiej w 2015 roku.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę