Nasze projekty

K2 zdobyte! Pierwsze zimowe wejście stało się faktem

16 stycznia o godzinie 17:00 czasu lokalnego nepalski zespół himalaistów stanął na szczycie K2. Był to ostatni ośmiotysięcznik, który nie został wcześniej zdobyty zimą.

O sukcesie wyprawy poinformował w mediach społecznościowych szef agencji wyprawowej Seven Summit Treks – Chhang Dawa Sherpa, który jest w bazie pod K2. W ataku wzięło udział 10 Nepalczyków, którzy byli członkami trzech różnych wypraw.

16 Jan 2021
🇳🇵🏔🇵🇰
WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE
🦾The Karakorum’s 'Savage…

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021

Reklama
Reklama

K2 ma wysokość 8611 metrów nad poziomem morza. Był to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Według wcześniejszych informacji, himalaiści mieli w trakcie ataku szczytowego korzystać z butli tlenowych. Na razie nie wiadomo, czy w czasie wejścia na wierzchołek wspomagali się w ten sposób. Jeżeli tak, to wyprawa może wzbudzić dyskusje i kontrowersje w środowisku wspinaczkowym.

Wcześniej o tej porze roku na górę położoną w Karakorum próbowali wejść członkowie 4 wypraw. Na przełomie 1987 i 1988 roku polsko-kanadyjsko-brytyjska wybrała dotarła na wysokość 7300 metrów. W 2003 roku Polska zimowa wyprawa była na wysokości 7650 metrów. W 2012 Rosjanie osiągnęli 7200 metrów, a w 2018 roku Polacy dotarli na wysokość 7600 metrów.

Reklama
Reklama

K2 było ostatnim niezdobytym ośmiotysięcznikiem o tej porze roku ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Jest to najbardziej wysunięty na północ ośmiotysięcznik. Trudności techniczne sprawiają też, że wspinacze często mają problem z przekroczeniem wysokości 8000 tysięcy metrów.

SPRAWDŹ: Stworzyli rzeźbę Chrystusa ze śniegu. “Jego serce nie jest z lodu”

ag/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite