Nasze projekty

Monika Witkowska stanęła na szczycie K2! Jest drugą Polką, która tego dokonała

W piątek Monika Witkowska zdobyła szczyt K2 w Karakorum - poinformowano za pośrednictwem strony himalaistki na Facebooku. Tym samym została drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką, która tego dokonała.

fot. CC BY 2.0/wikipedia.org

Jak przekazano na profilu Moniki Witkowskiej na Facebooku, kobieta na K2 weszła po nocnym ataku szczytowym. Na szczycie góry pojawiła się o 5.59, po ataku, który rozpoczęła w czwartek o godzinie 18.00 czasu polskiego.

Tym samym stałą się drugą w historii Polką, która tego dokonała. Pierwszą była w 1986 r. Wanda Rutkiewicz. „36 lat góra czekała na drugą Polkę, Monika 3 rok próbowała wyjechać, by to zrealizować. Za pierwszym razem pandemia zablokowała, rok temu tak samo i wycofała się jej agencja, przez co tydzień przed wyprawą musiała zmienić górę na Broad Peak” – podkreślono na oficjalnym fanpage’u himalaistki.

„Teraz Monika czuła, że się uda. Była bardzo dobrze przygotowana, tlenu używała minimalnie, ze względu na swoją wadę serca, czuła się poprostu silna. Choć dotarł do mnie tylko krótki sms ze szczytu, to wiem, że ostatni etap wspinaczki był bardzo ciężki ze względu na pionowe ściany okute lodem, w tym legendarne, wąziutkie przejście zwane „szyjką butelki”, a nad nim olbrzymi serak. Strome wejście powyżej 8200 metrów plus sypki, głęboki śnieg było prawdopodobnie najtrudniejszą wspinaczką dla Moniki w jej karierze” – dodano.

Reklama

K2 to najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Uchodzi za najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik. Wanda Rutkiewicz stanęła na nim nie tylko jako pierwsza Polka, ale jako osoba z Polski w ogóle.

pa, sport.pl, gosc.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę