Nasze projekty

Już 660 chrześcijan zginęło w Nigerii w tym roku za wiarę

Tylko w ciągu 4 pierwszych miesięcy tego roku zostało zamordowanych w Nigerii aż 660 chrześcijan - podaje najnowszy raport Stowarzyszenia Wolności Obywatelskich Intersociety. Przemoc ekstremistów islamskich przeciwko chrześcijanom niezwykle eskalowała w tym kraju.

Za atakami na ludzi i kościoły stoją bojownicy dwóch skrajnych organizacji islamistycznych: Boko Haram i Fulani. Według danych Intersociety najmocniej zintensyfikowali prześladowania w regionach środkowego pasa Nigerii oraz na północy i wschodzie kraju.

– Ich okrucieństwa wobec chrześcijan są poza wszelką kontrolą. Władze administracji państwowej i politycy nie reagują, albo udają, że tego nie widzą, albo są z nimi w zmowie – piszą autorzy raportu. Najczęstszą formą agresji na chrześcijan są porwania dla okupu i napady na kościoły.

To w Nigerii miało miejsce głośne porwanie w styczniu tego roku grupy kleryków z katolickiego seminarium duchownego, z których jeden został zamordowany „ponieważ nie przestawał głosić Ewangelii” nawet w uwięzieniu. Z dumą opowiadał o tym zatrzymany przez policję jeden z napastników.

Reklama
Reklama

Lokalni biskupi nieustannie proszą władze kraju, z prezydentem i wiceprezydentem na czele o współpracę i lepszą ochronę dla wspólnot katolików. Na znak solidarności z zabitymi współbraćmi wszyscy chrześcijanie od początku Wielkiego Postu chodzą ubrani na czarno.

Sytuację opisaną w raporcie potwierdza m.in. ambasador USA w tym kraju Sam Brownback. – Sytuacja staje się coraz poważniejsza. Niestety mam wrażenie, że władzom kraju niespecjalnie zależy na poprawie losu prześladowanych – powiedział w rozmowie z Catholic News Agency.

ad, CNA/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę