Nasze projekty

Jest księdzem od pięciu lat. Co wiemy o nowym sekretarzu papieża?

40-letni argentyński duchowny ks. Daniel Pellizzon będzie nowym sekretarzem osobistym papieża Franciszka.

fot. Diego Andrés Esquivel Pereira/Cathopic

O nominacji ks. Daniela Pellizzona na nowego sekretarza papieża poinformowała w poniedziałek archidiecezja Buenos Aires. Argentyński duchowny zastąpi Urugwajczyka, ks. Gonzalo Aemiliusa, a swoje obowiązki obejmie w sierpniu.

Daniel Pellizzon, który urodził się w stolicy Argentyny 24 stycznia 1983 roku, współpracował z przyszłym papieżem w 2011 i 2012 roku, gdy kard. Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires, przy organizacji jego osobistego archiwum.

Przez wiele lat Pellizzon był diakonem, zaś święcenia kapłańskie przyjął 3 listopada 2018 roku. Przez pięć lat był wikariuszem parafialnym, najpierw w sanktuarium św. Kajetana w dzielnicy Liniers, a od marca br. w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w sąsiedniej dzielnicy Flores, z której pochodzi Franciszek.

Reklama

Wcześniej sekretarzami papieża Franciszka byli: w latach 2013-2014 prał. Alfred Xuereb z Malty, obecnie nuncjusz apostolski apostolski w Korei i Mongolii; w latach 2013-2020 prał. Fabián Pedacchio z Argentyny, który pracuje w Kongregacji ds. Biskupów; w latach 2014-2020 prał. Yoannis Lahzi Gaid z Egiptu, obecnie zasiadający we władzach Wysokiego Komitetu ds. Międzyludzkiego Braterstwa; a w latach 2020-2023 ks. Gonzalo Aemilius z Urugwaju. Od 2020 roku funkcję jednego z dwóch papieskich sekretarzy pełni 44-letni obecnie ks. Fabio Salerno z Włoch.

ZOBACZ TEŻ: Polak o swojej nominacji na biskupa pomocniczego Los Angeles: nie mogę się doczekać

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę