Nasze projekty

Indie: 300 ataków na chrześcijan w ostatnich 9 miesiącach

Opublikowano raport o prześladowaniach chrześcijan w Indiach. W ciągu ostatnich 9 miesięcy dokonano ok. 300 ataków na mniejszości chrześcijańskie w tym kraju. „Miłujący pokój ludzie w naszym kraju muszą wystąpić przeciwko tym okrucieństwom, aby je powstrzymać”, powiedział Saiyad Saadat Ali ze Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich.

fot. eddypellegrino/pixabay.com

Konferencję prasową na temat dokumentu przygotowała we wtorek diecezja Jaipur oraz kilka organizacji obywatelskich i religijnych.

Bp Oswald Lewis z Jaipuru zaznaczył, że Indie są krajem, gdzie szanuje się wszystkie religie, których wyznawcy od wieków żyją razem w harmonii i pokoju. Jednak w ostatnich latach mniejszości, zwłaszcza chrześcijanie i muzułmanie stają się celem ataków radykałów, którzy dążą do destabilizacji kraju. Duchowny ubolewa nad faktem, że chrześcijanie, którzy są zaangażowani w pomoc najbiedniejszym i zmarginalizowanym, sami są obecnie celem ataków fundamentalistów.

Ataki na chrześcijan są częścią zamieszek i prób dzielenia społeczeństwa

Z kolei prezydent Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich, Saiyad Saadat Ali stwierdził, że Indie są krajem świeckim, gdzie każdy ma prawo do wyznawania i propagowania swojej wiary. Są jednak tacy, którzy chcą innym te prawa odebrać. Trwają ataki na chrześcijan, które muszą być potępione. Zaapelował do wszystkich szanujących wolność o wystąpienie przeciwko dokonywanym masakrom i przemocy.

Reklama

Jeden z przedstawicieli islamskiej organizacji Jamat-e-Islami Hind powiedział, że w Indiach, od czasu uzyskania niepodległości, niektóre grupy nie były zadowolone z silnego wpływu na kraj Mahatmy Gandhiego oraz innych działaczy na rzecz wolności. Ataki na chrześcijan są częścią zamieszek i prób dzielenia społeczeństwa.

Chrześcijanie i inne mniejszości religijne zmagają się w Indiach z wieloma formami prześladowań. Grupy hinduskich radykałów są szczególnie podżegane przez nacjonalistyczną partię urzędującego premiera Narendry Modiego.

Marek Krzysztofiak SJ, vaticannews, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę