Hiszpania: celebrują przesilenie zimowe zamiast Świąt!

Hiszpania odchodzi od tradycji strojenia szopki w centrach miast. Na głównych placach, zamiast typowego żłóbka ustawiane są świeckie przedstawienia. Władze kilku metropolii, m.in. Barcelony i Kadyksu, zamiast Świąt Bożego Narodzenia celebrują przesilenie zimowe.

Po majowych wyborach regionalnych na czele wielu miast stanęły skrajnie lewicowe koalicje, które zwracają uwagę, że błędem jest koncentrowanie się tylko na jednym wyznaniu.

Na stronach internetowych, burmistrzowie tych miast składają życzenia z okazji przesilenie zimowego a kierująca Barceloną Ada Colau, zachęca aby odchodzić od religijnych świąt. Mimo to, pod barcelońskim ratuszem ustawiono symboliczną szopkę, ale tuż obok postawiono laicką. Przypomina wielką, otwartą księgę na której namalowano zimowy pejzaż i dzieci lepiące bałwana. Jedynym bożonarodzeniowym elementem jest betlejemska gwiazda. Madrycka szopka zwykle liczyła tysiąc figur i zajmowała centralną częśc placu Puerta del Sol. W tym roku, na niespełna ośmiu metrach kwadratwych ustawiono Świętą Rodzinę, Trzech Króli i pasterzy.

Reklama
Reklama

Władze Kadyksu całkowicie zrezygnowały ze strojenia szopki, a w Walencji przeniesiono ją z dala od ratusza. W Santiago de Compostela – mieście grobu Apostoła Jakuba – centralny plac, na którym ustawiane były figury, zamieniono w zaczarowany las.

Reklama
Reklama

O nierezygnowanie z tradycji ustawiania szopek zaapelowały organizacje kulturalne i katolickie. Przypomniały, że zainicjowali ją w XIV wieku Franciszkanie i wiele z wystawianych figur to dzieła sztuki.


InformacyjnaAgencja Radiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/nyg

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę