Nasze projekty

Francuscy biskupi po zabójstwie księdza

Stanowcze potępienie aktu terroru wyrazili francuscy biskupi po zabójstwie ks. Jacquesa Hamela. Podczas briefingu prasowego w Krakowie sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Francji ks. Olivier Ribadeau Dumas podkreślił, że wszyscy biskupi są zdania, że zło nie zwycięży pokoju i miłości.

fot. EastNews.pl

Niedługo po ataku na uczestników Mszy w niewielkiej miejscowości Saint-Etienne-du-Rouvray metropolita Rouen abp Dominique Lebrun wyraził ubolewanie i bliskość z całą wspólnotą diecezjalną. Poprosił także wiernych, aby nie poddali się klimatowi przemocy i nienawiści i nie szukali odwetu.

Hierarcha zaapelował do młodych Francuzów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, aby budowali cywilizację miłości. „Nie chcemy, aby nienawiść i przemoc zwyciężyły nad miłością i pokojem” – powiedział hierarcha do francuskiej młodzieży.

Przewodniczący Episkopatu Francji abp Georges Pontier w swoim oświadczeniu wskazał, że cała wspólnota katolików we Francji jest zaszokowana tym niewiarygodnym atakiem. Zaprosił wszystkich katolików Francji, aby w piątek pościli i modlili się o pokój i solidarność we Francji.

Reklama
Reklama

Hierarcha zaznaczył, że poruszeni tym tragicznym zdarzeniem są nie tylko katolicy, ale całe społeczeństwo francuskie. „Dzisiejszy zamach jest kolejnym w ostatnim czasie, jakie wydarzyły się w naszym kraju i w innych krajach” – przypomniał metropolita Marsylii.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Francji ks. Ribadeau Dumas podczas briefingu prasowego podkreślił, że francuskie społeczeństwo jest różnorodne, złożone z różnych kultur. „Nie możemy poddać się uczuciom nienawiści. Chcemy się nawzajem poznawać” – powiedział.

„Wierzymy, że miłosierdzie jest dla wszystkich. Ani przemoc, ani nienawiść nie są rozwiązaniem tej trudnej sytuacji” – ocenił sekretarz episkopatu.

Reklama
Reklama

Ofiary zamachu w Normandii uczczą młodzi Francuzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży. „W piątek będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej odprawionej w intencji pokoju i bezpieczeństwa we Francji” – powiedział ks. Ribadeau Dumas.

Jednocześnie hierarcha wskazał, że ŚDM musi toczyć się z jeszcze większą siłą i intensywnością. „Młodzi muszą pokazywać nam nową drogę uczestnictwa w Kościele. Musimy wyznaczyć sobie nowy horyzont pokoju, radości” – ocenił duchowny.

Dwaj uzbrojeni napastnicy wtargnęli 26 lipca przed południem do kościoła katolickiego w Saint-Etienne-du-Rouvray koło Rouen w północno-zachodniej Francji, biorąc jako zakładników czworo wiernych i księdza – 86-letniego Jacquesa Hamela, który odprawiał Mszę św. Podczas ataku ciężko ranny został jeden z wiernych. Śmierć ponieśli również sami zamachowcy, którzy zostali zastrzeleni przez służby bezpieczeństwa.

Reklama

Na wieść o zdarzeniu pod Rouen ból i przerażenie z powodu tej absurdalnej przemocy wyraził papież Franciszek.


mip, pb / Kraków

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę