Nasze projekty

Francja przed drugą turą wyborów regionalnych

Najważniejsze partie polityczne we Francji rozpoczęły już przygotowania do drugiej tury wyborów regionalnych zaplanowanej na 13-ty grudnia. Z pierwszej odsłony zwycięsko wyszedł Front Narodowy.

Rządząca partia socjalistyczna, która poniosła w kilku regionach sromotną porażkę, wycofała stamtąd swoich kandydatów. Republikanie, czyli demokratyczna prawica, niemal jednogłośnie przyjęli strategię nakreśloną przez ich przewodniczącego Nicolasa Sarkozy’ego – żadnych sojuszy z innymi ugrupowaniami, poza centrystami, ani wycofywania swoich kandydatów, którzy przegrali w pierwszej turze.

Politolog Pascal Perrineau podkreśla, że Front Narodowy urósł do rangi największej partii politycznej we Francji. Jego zdaniem partia Marine Le Pen na wiele tygodni przed tymi wyborami najlepiej zmobilizowała swój elektorat. Zdaniem eksperta Front Narodowy nie ma sojuszników, ale ma jeszcze rezerwy w elektoracie, które może uruchomić.

Do sukcesu skrajnej prawicy przyczynił się strach przed terroryzmem i boleśnie odczuwalne bezrobocie. Wśród pracowników fizycznych i bezrobotnych Front Narodowy uzyskał ponad czterdziestoprocentowe poparcie.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/zr

plaster grafika promująca

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite