Franciszek skrytykował działania Unii Europejskiej. Jest odpowiedź szefowej KE

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej napisała do papieża list, w którym zareagowała na jego krytykę pod adresem Unii Europejskiej.

fot. European Parliament / Flickr/Jose Martinez / Cathopic

Na początku grudnia podczas konferencji prasowej Franciszek odniósł się do dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia i imion chrześcijańskich. Papież przypomniał, że w przeszłości w ten sam sposób postępowali naziści i komuniści, jednakże ich działania nie odniosły skutku. Jest to, jak stwierdził, anachronizm.

Jest reakcja szefowej KE

Jak wynika z informacji uzyskanych przez francuski dziennik „La Croix”, Ursula von der Leyen przesłała do Franciszka krótki osobisty list. Zapewnia w nim, że zgodnie z traktatami Unia Europejska czerpie inspiracje z „dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego Europy”.

Zdaniem niemieckiej polityk to właśnie dziedzictwo umożliwia „świętowanie Bożego Narodzenia”. Jednocześnie podkreśla, że tradycje religijne i kulturalne w Europie stanowią integralną część różnorodności, którą Komisja Europejska aktywnie promuje.

Reklama
Reklama

Papież wezwał UE, aby wróciła do ideałów ojców założycieli

Von der Leyen odnosi się również do drugiej krytyki papieża pod adresem Unii Europejskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami Franciszek wezwał Unię, aby wróciła do ideałów ojców założycieli i uważała, by nie stała się narzędziem kolonizacji ideologicznej, bo jak stwierdził, mogłoby to doprowadzić do podziałów i upadku samej Unii.

Franciszek podkreślił, że Unia Europejska powinna respektować każdy kraj z jego wewnętrzną strukturą, specyfiką i suwerennością. Szefowa KE zapewniła papieża, że zgadza się z jego wizją Europy, w szczególności w jego odniesieniu do ojców założycieli.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę