Nasze projekty

Franciszek osobiście wsparł budowę ośrodka dla migrantów w Bośni i Hercegowinie

Papież Franciszek postanowił osobiście wesprzeć budowę dwóch wielofunkcyjnych sal i jadalni dla rodzin i nieletnich, którzy będą zakwaterowani w budowanym obecnie stałym obozie dla migrantów w Lipie – w Bośni i Hercegowinie. W obecności nuncjusza apostolskiego w tym kraju, abpa Luigiego Pezzuto, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Catholic Church (England and Wales)/ CC BY-NC-SA 2.0

Według doniesień katolickiej agencji informacyjnej KTA, poprzez nuncjaturę w Sarajewie papież chciał wyrazić „swoją bliskość i troskę o warunki panujące w obozach w rejonie Lipy, miejscu dość odizolowanym i wciąż pozbawionym podstawowej infrastruktury, zwłaszcza dla dzieci i rodzin” – wyjaśnił nuncjusz. „Darowizna Ojca Świętego – dodał – stanowi ważny wkład w uczynienie nowego stałego obozu w Lipie miejscem bardziej ludzkim i gościnnym”.

Wsparcie to stanowi drugą darowiznę Papieża Franciszka na rzecz migrantów przemieszczających się po Bośni i Hercegowinie, po pierwszej darowiźnie z października ubiegłego roku, która pozwoliła na utworzenie dwóch „Kącików społecznych” w obozach dla uchodźców w Usivak i Sedra. Dawne miasteczko namiotowe Lipa (rejon Bihac) zostało zniszczone przez pożar 23 grudnia zeszłego roku, zmuszając 1500 uchodźców do opuszczenia swoich domów przy śniegu i w bardzo niskich temperaturach. Bezpośrednio po pożarze na tym terenie został założony nowy obóz tymczasowy.

W międzyczasie opracowano projekt stworzenia stałego obozu w Lipie, który miałby stać się punktem przyjmowania migrantów. Dzięki wsparciu papieża Franciszka, obóz będzie miał teraz także pomieszczenia odpowiednie do przyjmowania rodzin i nieletnich.

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę