Eutanazja w Portugalii. Trybunał orzekł jej niezgodność z konstytucją

W poniedziałek portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że eutanazja jest niezgodna z konstytucją. Tym samym uchylił ustawę legalizującą eutanazję przyjętą pod koniec stycznia przez parlament.

Sędziowie wykazali, że ustawa o eutanazji narusza przepisy zawarte w konstytucji Portugalii. Pedro Machete, wypowiadający się w imieniu TK podkreślił, że dokument „koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia”.

Decyzja TK to odpowiedź na wniosek złożony w lutym przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę, który poprosił o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Uważał, że przepisy przyjęte przez parlament są nieprecyzyjne m.in. w kwestii podejmowania decyzji o dopuszczaniu konkretnych osób do eutanazji, a ustawa daje zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom.

Zatwierdzona 29 stycznia 2021 roku przez jednoizbowy parlament Portugalii ustawa przewidywała, że eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę