Nasze projekty

Egipt: do parlamentu wejdzie aż 37 koptów

Z ogłoszonych dotychczas danych wynika, że w toku niedawnych wyborach do parlamentu egipskiego dostało się do niego co najmniej 37 chrześcijan koptyjskich, z których 13 wybrano indywidualnie z list niełączonych z innymi. Pozostali trafili do Zgromadzenia Ludowego z list tworzących koalicję "Z miłości do Egiptu", skupiającą ugrupowania polityczne popierające obecnego prezydenta Adela Fattaha as-Sisiego.

Jest to bezprecedensowy sukces chrześcijan w tym kraju, jako że w przeszłości było najwyżej 9 posłów koptyjskich. W poprzednim składzie parlamentu, zdominowanym przez Bractwo Muzułmańskie, znalazło się 7 deputowanych chrześcijańskich.

W nowej kadencji Zgromadzenie Ludowe liczyć będzie 568 przedstawicieli, z których 448 wybrano indywidualnie a 120 należało do zwycięskiej koalicji w ramach systemu większościowego. Obecna procedura wyborcza narzucała obecność koptów na wszystkich listach, łącznie z listą Islamskiej Partii Salafickiej an-Nur. Obowiązujące obecnie przepisy przyznawały chrześcijanom tzw. „kwotę minimalną” 24 miejsc w nowym parlamencie.


kg (KAI/FIDES) / Kair

Reklama
Reklama

plaster grafika promująca

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite