Nasze projekty

Dzień Niepodległości Ukrainy. „Miłość do wolności, wolność i godność są w naszych sercach”

24 sierpnia Ukraina obchodzi 31. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu mija także pół roku od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na ten kraj. "Razem modlimy się o zwycięstwo, o naszą rodzimą Ukrainę, i obchodzimy Święto Niepodległości z nadzieją w sercu i wdzięcznością Panu za wszystkie Jego dobrodziejstwa! Dziś, w Święto Niepodległości” – powiedział metropolita kijowski i całej Ukrainy Prawosławnego Kościoła Ukrainy, abp Epifaniusz.

Fot. ELG21/Pixabay

„Wszechmogący daje nam super potężną broń”

24 sierpnia, w 31. rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę, mija sześć miesięcy od heroicznego oporu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Dziękuję Ci, Panie, że jesteś z nami! Nieustannie czujemy, że Wszechmogący daje nam super potężną broń: tarczę-odwagę, miecz-wiarę i zbroję-męstwo.

Dziękujemy za to, że dałeś nam siłę, aby przeciwstawić się złu, siłę, która jednoczy ludzi dobrej woli na całym świecie i wystawia na wstyd tych, którzy są gotowi służyć diabłu, przyzwalając na tyranów i morderców – powiedział abp Epifaniusz.

„Nadal walczymy o nasze państwo!”

Hierarcha nawiązał do wypowiedzianych rok temu w tym czasie słów patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I: „UKRAINA JEST NIEZWYCIĘŻONA!”. Wiem, że tak właśnie jest, dlatego pomimo różnych rozczarowujących prognoz, pokusy poczucia beznadziejności, pomimo wątpliwości, przebiegłości naszych wrogów, nadal walczymy o nasze państwo, naszą Ojczyznę, o ukraińską Cerkiew, o nasze rodziny, naszą historię, teraźniejszość i przyszłość – zapewnił zwierzchnik PKU.

Reklama

„Niepodległość to cecha naszego narodu”

Podkreślił, że niepodległość to dla Ukraińców nie tylko słowo czy jakieś abstrakcyjne pojęcie. To jest cecha narodowa naszego narodu, taka jest nasza mentalność, ponieważ miłość do wolności, wolność i godność są w naszych sercach. Jesteśmy ludem silnym duchem i wiarą, który stoi po stronie prawdy i światła, broni tego, co jest mu dane przez Boga oraz szuka pokoju i sprawiedliwości. I tylko ta prawdziwa droga prawdy, bez względu na to, jak jest trudna, zawsze prowadzi do zwycięstwa – powiedział abp Epifaniusz.

Na zakończenie zwierzchnik PKU wezwał: „Módlmy się więc razem o zwycięstwo, za naszą rodzimą Ukrainę, i świętujmy Święto Niepodległości z nadzieją w sercu i wdzięcznością Panu za wszystkie Jego dobrodziejstwa!”

W Dniu Niepodległości Ukrainy głos zabrał także prezydent Zełeński. Jak podkreślił, przez ostatnie pół roku Ukraińcy „zmienili historię, świat i zmienili się sami”. Teraz dobrze wiemy, kto jest dla nas bratem i przyjacielem, a kogo nawet nie uważamy za znajomego. (…) Wiemy, wobec kogo nie mamy żadnych zobowiązań, a gdzie zawsze będą dla nas otwarte drzwi. Dowiedzieliśmy się, kto jest kim – powiedział ukraiński przywódca. (WIĘCEJ>>>).

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę