Nasze projekty

Duchowni z kilku krajów proszą papieża o nowy dogmat Maryjny

Dwóch kardynałów i czterech biskupów wystosowało list otwarty do papieża Franciszka, w którym proszą o ustanowienie nowego dogmatu o Matce Bożej - donosi Vatican Insider. Chodzi o oficjalne potwierdzenie przez Kościół "współodkupieńczej roli Maryi w dziele zbawienia".

Podpisani pod listem biskupi to dwaj emerytowani kardynałowie: Juan Sandoval Íñiguez z Meksyku i kard. Telesphore Toppo, emerytowany arcybiskup Ranchi w Indiach. Pozostali czterej sygnatariusze to abp Felix Job, emerytowany arcybiskup Ibadanu w Nigerii; bp John Keenan z Paisley w Szkocji;bp David Ricken z Green Bay, Wisconsin, USA oraz bp Antonio Baseotto, C.SS.R, emerytowany biskup argentyńskiego ordynariatu wojskowego.

Argumentując swoją prośbę do papieża Franciszka piszą w liście, że świat cierpi teraz mocno z powodu braku równowagi politycznej, ekonomicznej i moralnej. To pokazuje trwającą wokół nas duchową bitwę między dobrem a złem, która wymaga pomocy Pana, aniołów i Matki Bożej. Sześciu biskupów jest przekonanych, że dogmatyczne ogłoszenie „współodkupicielskiej roli” Najświętszej Maryi Panny i Jej powszechne duchowe macierzyństwo przyniesie „nowy historyczny blask Ducha Świętego” i pozwoli Najświętszej Matce „w pełni skorzystać z macierzyńskiego pośrednictwa za nas”.

Komentując ten list i prośbę dla portalu „Vatican Insider” amerykański teolog dr Robert Fastiggi przypomina, że pomysł ogłoszenia takiego dogmatu nie jest w Kościele nowy, ponieważ sprawą zajmował się już Sobór Watykański I pod koniec XIX w. Uznano jednak wtedy, że – będąc świeżo po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi nie ma jeszcze wystarczającej tradycji i „szkoły”, która stałaby za takim dogmatem.

Reklama

Temat wrócił na Soborze Watykańskim II. Kościół przyjął wówczas ten dogmat niejako pośrednio pisząc w Konstytucji „Lumen Gentium”  o roli Matki Bożej w boskim dziele zbawienia, ale bez używania terminu „Współodkupicielka”. Dr Fastiggi przypomina w tym kontekście również, że podobny list został już wystosowany przez częściowo tych samych biskupów już do papieża Benedykta XVI w 2005 r. Zwracając się również do papieża Franciszka mają nadzieję, że „bardzo oddany Najświętszej Maryi Pannie papież Franciszek przyjmie tę prośbę przychylnie”.

ad, Vatican Insider/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę