Nasze projekty

Diecezja fatimska ma problemy finansowe. Duży spadek pielgrzymów w sanktuarium

Diecezja Leiria-Fatima w środkowej Portugalii, będąca jedną z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów w tym iberyjskim kraju, boryka się z problemami finansowymi. Częściowo wynikają one ze spadku liczby pątników napływających w okresie pandemii COVID-19 do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

fot. Pixabay.com/BernardoUPloud

Powołujący się na szacunki diecezji dziennik „Correio da Manhã” poinformował, że w 2020 r. diecezja Leiria-Fatima miała stratę na poziomie 45 tys. euro. W 2021 r. wzrosły tymczasem dalsze wydatki tej portugalskiej diecezji na działania pomocowe dla najuboższych wiernych za pośrednictwem Caritas i innych organizacji kościelnych.

Część środków wydawanych od jesieni 2020 r. władze diecezji Leiria-Fatima kierują na utrzymanie personelu fatimskiego sanktuarium w związku z poważnymi problemami finansowymi tego miejsca kultu. Jesienią ub.r. biskupi Portugalii zapowiedzieli, że nie dopuszczą do planowanych przez rektorat sanktuarium fatimskiego zwolnień personelu. Plan zwolnień miał wynikać ze spadku datków, jaki miał miejsce wiosną 2020 r., kiedy sanktuarium zostało zamknięte pomiędzy połową marca a końcem maja. Rozważane było wówczas zwolnienie około 50 z 300 pracowników tego miejsca kultu maryjnego, które dotychczas co roku odwiedzało średnio około 6 mln osób.

Cytowani przez „Correio da Manhã” kapłani diecezji Leiria-Fatima twierdzą tymczasem, że problemy finansowe sanktuarium fatimskiego wynikają z „rażących błędów miejscowego rektoratu w zarządzaniu budżetem tej placówki”. Przypominają, że już przed pandemią władze sanktuarium narzekały na wysokie zadłużenie.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę