Nasze projekty

Decydują się losy Katalonii

Katalończycy wybierają skład lokalnego parlamentu. Tym razem jednak wynik wyborów nie ograniczy się do wyłonienia nowych deputowanych, ale też zaważy na przyszłości regionu. W zależności od wyniku, Katalonia albo pozostanie częścią Hiszpanii, albo zdecyduje się na stworzenie własnego państwa.

Jeśli przedwyborcze sondaże się sprawdzą, zwycięzcą wyborów zostanie „Junts per Si” – razem za tak – koalicja, w skład której oprócz polityków wchodzą działacze społeczni, aktorzy, a nawet sportowcy. Jej celem jest przekształcenie Katalonii w republikę.

„Te wybory są plebiscytem. Ich rezultatem będzie sprawdzenie, czy mamy poparcie, by kontynuować nasz projekt, czy utrzymać dotychczasowe status quo” – mówił dotychczasowy lider katalońskiego rządu, Artur Mas.

O 135 miejsc w parlamencie walczyć będą też ugrupowania, które nie popierają secesji. Wszystkie one zgodnie stawiają na poprawę stosunków z Madrytem. Domagają się zmiany sposobu finansowania Katalonii, a nawet przekształcenia hiszpańskich regionów autonomicznych w federację.

Reklama
Reklama

Dlatego – jak twierdzą eksperci – bez względu na wynik wyborów, relacje między centralnym rządem a Barceloną czekają zmiany. Do głosowania w dzisiejszym referendum jest uprawnionych ponad 5 milionów Katalończyków.


iar/magos

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite