Bohaterska obrona Wyspy Węży – Ukraińskie Termopile

Ukraińcy tak, jak niegdyś Spartanie, czy Polacy podczas kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego - walczyli na Wyspie Węży położonej na Morzu Czarnym do ostatniej kropli krwi. Rosjanie zabili wszystkich trzynastu broniących wyspy pograniczników.

fot. Shao/Wikipedia Commons

Początkowo Rosjanie ostrzegali broniących wyspy pograniczników. Z okrętów wojennych mówili „Tu rosyjski okręt wojenny. Sugeruję, abyście złożyli broń i się poddali. W przeciwnym razie otworzymy ogień”. Ukraińcy odpowiedzieli mocnym stwierdzeniem i postanowili bronić wyspy do ostatniej kropli krwi. Tej nocy na tamtym terenie zginęło 13. pograniczników.

Na naszej Wyspie Węży broniący jej „do końca” chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy – poinformował Wołodymyr Zełenski.

„Małe Termopile”

„Ukraina ma od dziś swoje małe Termopile. To maleńka (700x600m) Wyspa Żmijowa, bez żadnego znaczenia dla toczonych przez Rosję działań zbrojnych. Została dziś zrównana z ziemią, bo obecny na niej oddział ukraińskiej straży granicznej nie poddał się. Wszyscy zginęli, 13 osób” – napisał na Twitterze Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W sieci pojawiło się zdjęcie ukraińskich pograniczników, którzy zginęli na Wyspie Węży.

Reklama
Reklama

kw, onet.pl, Łukasz Bok (KiKŚ)/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę