Nasze projekty

Biskupi USA przyjęli budzący wiele emocji dokument o Eucharystii. Porusza on kwestię udzielania Komunii zwolennikom aborcji

Episkopat amerykański uchwalił 17 listopada od dawna oczekiwany i budzący wiele emocji dokument „Tajemnica Eucharystii w życiu Kościoła”. Jego ogłoszenie biskupi przyjęli owacją na stojąco. Dokument ten zawiera wskazówki dotyczące udzielania wiernym Komunii świętej. Nie wymienia on z nazwiska ani prezydenta, ani innych polityków proaborcyjnych, lecz skupia się na „znaczeniu Eucharystii i na kryteriach, kto może ją przyjmować”.

fot. Cathopic

Wokół dokumentu od pewnego czasu toczyłą się gorliwa dyskusja. Według niektórych biskupów należałoby „upomnieć [proaborcyjnych] polityków, że przyjmując – w takim stanie – komunię św., stają się oni przyczyną skandalu i zamieszania” wśród wiernych. Inni hierarchowie, przeciwnie, nazwali takie podejście „tworzeniem podziałów, co prowadzi tylko do upolitycznienia Kościoła”.

Obrady biskupów miały miejsce na dorocznym zjeździe w Baltimore w stanie Maryland. 17 listopada odbyło się głosowanie nad przyjęciem dokumentu. Do przyjęcia dokumentu potrzebna była większość dwóch trzecich głosów, tymczasem przegłosowała go przytłaczająca większość – 222 głosy „za”, 8 „przeciw”, a 3 biskupów wstrzymało się od głosu.

O udzieleniu Komunii zdecyduje biskup miejsca

Dokument nie zawiera wyraźnej wzmianki o odmawianiu sakramentu politykom, których działania są sprzeczne z nauką Kościoła w sprawie obrony życia ludzkiego. Proponuje raczej wskazówki (guidelines) niż politykę kościelną, która miałaby dotyczyć całego kraju.

Reklama

Dlatego też decydowanie o tym, kto może przyjmować Komunię św., pozostawiono miejscowym biskupom. Na przykład arcybiskup Waszyngtonu kard. Wilton Gregory już wcześniej jasno oświadczył, że „pan Biden jest zaproszony do przyjmowania Komunii św. w kościołach na terenie stołecznej archidiecezji”.

Jeden z głównych twórców tego opracowania, abp Joseph Naumann z Kansas City, w wywiadzie dla stacji CBS News jeszcze przed zakończeniem głosowania wskazywał na odpowiedzialność biskupów za dusze [proaborcyjnych] polityków. Chociaż należy dostrzec ich ciężką służbę dla dobra publicznego, to biskupi nie powinni bać się pouczać ich, jak poważna jest to sprawa – podkreślił hierarcha.

Wiara a polityka

Oprócz prezydenta Stanów Zjednoczonych, który z jednej strony regularnie uczęszcza na Msze św. i podkreśla wielką rolę wiary katolickiej w swoim życiu, z drugiej zaś otwarcie popiera „prawo” do aborcji, podobne stanowisko zajmuje także m.in. spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, przyznająca się do katolicyzmu a zarazem jest zwolenniczką zabijania poczętych dzieci.

Reklama

„Jak konsekwentnie naucza Kościół, osoba, która przyjmuje Komunię Świętą będąc w stanie grzechu śmiertelnego, nie tylko nie otrzymuje łaski sakramentu, lecz popełnia grzech świętokradztwa, nie okazując czci należnej Ciału i Krwi Chrystusa” – wyjaśnia dokument.

os, KAI / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę