W liście otwartym do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej przypomniał, że dla chrześcijan „przyjęcie obcokrajowca nie jest opcją”. - Chodzi o jedną z naszych podstawowych wartości - stwierdził bp Munib Younan. Dodał, że „odsyłanie uchodźców, bez względu na ich religię, sprzeciwia się nauczaniu Jezusa Chrystusa”.
– Piszę do Pana ze świętego miasta Jerozolimy w duchu modlitwy. Modlę się, by Pańska prezydencja był owocna. Modlę się, by pod Pańskim przewodnictwem Stany Zjednoczone Ameryki nadal podtrzymywały swe wartości, od dawna związane z różnorodnością, równością, poszukiwaniem szczęścia, wolnością i sprawiedliwością dla wszystkich – napisał luterański biskup Jordanii i Ziemi Świętej.
W swym liście odniósł się do dekretu Trumpa z 27 stycznia, zamykającego granice USA przed obywatelami siedmiu państw, w których muzułmanie stanowią większość mieszkańców. Bp Younan podzielił się swym doświadczeniem protestanta, urodzonego w Jerozolimie w rodzinie palestyńskich uchodźców.
– Jestem zaniepokojony, ponieważ przez niemal 250 lat świat patrzy na Pański kraj jako przykład tego, jak różne rasy i narodowości mogą posiadać jedną amerykańską tożsamość. Niepokoję się nie tylko o tych, którzy nie mogą już wjechać do waszego kraju, ale o bezpieczeństwo moich sąsiadów w tym regionie [Bliskiego Wschodu – KAI]. Obawiam się, że Pańska decyzja zrekompensowania zakazu wjazdu obywatelom siedmiu państw o większości muzułmańskiej uprzywilejowanym traktowaniem chrześcijan z tych państw zaszkodzi wielu małym wspólnotom regionu: podejście to uderzy przede wszystkim w arabskich chrześcijan, którzy mają długą historię współistnienia u boku swych muzułmańskich sąsiadów. Należy odrzucić ideę podziału arabskiego społeczeństwa według przynależności religijnej. Jestem zaniepokojony, bo sam jestem uchodźcą i znam osobiście trudności, którym rodziny uchodźców muszą stawić czoło. Jednocześnie jako biskup luterański wiem, że odsyłanie uchodźców, bez względu na ich religię, sprzeciwia się nauczaniu Jezusa Chrystusa. Jezus sam był uchodźcą, ze swą rodziną szukał schronienia i bezpieczeństwa w Egipcie. Z tego powodu przyjęcie obcokrajowca nie jest dla chrześcijan opcją. Chodzi o jedną z naszych podstawowych wartości – podkreślił bp Younan.
Na zakończenie jako biskup, uchodźca i obywatel świata przewodniczący ŚFL wezwał Trumpa do „zastanowienia się nad podstawowymi wartościami Stanów Zjednoczonych i Jezusa, do poszukiwania innej drogi, która zachowa podwójny cel”: bezpieczeństwa obywateli USA i możliwości schronienia dla uchodźców na „ziemi wolności”.
Wcześniej, 31 stycznia, Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska i koalicja Action by Churches Together International nazwały decyzję Trumpa „straszliwym i nieodpowiedzialnym brakiem współczucia”. W podobnym duchu wypowiedziała się Krajowa Rada Kościołów Chrześcijańskich w USA.
Przeczytaj również
pb (KAI/nev.it) / Jerozolima