Benedykt XVI zapozna się z raportem ws. nadużyć. Zaprzecza zarzutom o tuszowanie spraw

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein, zapowiedział, ze papież senior zapozna się z obszernym raportem dotyczącym nadużyć seksualnych w archidiecezji monachijskiej.

fot. Episkopat/Flickr

Raport dotyczący nadużyć seksualnych popełnionych przez osoby duchowne w latach 1945-2019 w archidiecezji Monachium i Fryzyngi został sporządzony przez kancelarię Westphal Spilker Wastl i zaprezentowany w czwartek.

Dokument zarzuca błędy w prowadzeniu takich spraw przez obecnego metropolitę kard. Reinharda Marxa oraz jego poprzedników – kard. Josepha Ratzingera oraz kard. Friedricha Wettera.

PRZECZYTAJ: Opublikowano raport ws. nadużyć w niemieckiej diecezji. Watykan komentuje

Reklama
Reklama

Raport zarzuca błędy kard. Ratzingerowi w sprawach nadużyć

Sekretarz papieża seniora powiedział dziennikarzom, że Benedykt XVI zapozna się z obszernym dokumentem, zapewnił również o modlitwie za ofiary przemocy seksualnej.

Według raportu, kard. Joseph Ratzinger – późniejszy papież Benedykt XVI – jako metropolita archidiecezji monachijskiej, w latach 1977-1982, źle poprowadził cztery sprawy dotyczące nadużyć seksualnych.

ZOBACZ: Kard. Marx wstrząśnięty raportem ws. nadużyć. Prosi o wybaczenie

Reklama
Reklama

„Przeanalizuje ten tekst z należytą uwagą”

Benedykt XVI, z zadowoleniem przyjmuje wyjaśnienia i stanowczo zaprzecza wszelkim zarzutom o tuszowanie sprawy. Przypomniano, że papież senior przesłał 82 strony notatek do autorów raportu.

Abp Gänswein zaznaczył, że Benedykt XVI nie miał dostępu do raportu kancelarii prawnej, który liczy ponad 1000 stron, aż do czwartkowego popołudnia. W najbliższych dniach przeanalizuje ten tekst z należytą uwagą – podkreślił.

Zaznaczył, że papież-senior „wyraża, jak to czynił wielokrotnie w latach swojego pontyfikatu, wstrząs i zawstydzenie z powodu wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz wyraża swoją osobistą bliskość i modlitwę za wszystkie ofiary, z których część spotkał przy okazji swoich podróży apostolskich”.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę