Kard. Marx wstrząśnięty raportem ws. nadużyć. Prosi o wybaczenie

"Jestem wstrząśnięty i wstydzę się" - powiedział kardynał Reinhard Marx, obecny metropolita Monachium i Fryzyngi, po opublikowaniu w czwartek raportu dotyczącego nadużyć seksualnych, do których doszło w latach 1945-2019.

fot. Wikimedia Commons

Raport dotyczący nadużyć seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi został sporządzony przez kancelarię Westphal Spilker Wastl i zaprezentowany w czwartek.

Według raportu, co najmniej 497 osób padło ofiarą wykorzystywania seksualnego, którego dopuściło się 235 sprawców – wśród sprawców było 173 księży, 9 diakonów, 5 osób z duszpasterstwa i 48 pracowników szkół.

ZOBACZ TEŻ: Opublikowano raport ws. nadużyć w niemieckiej diecezji. Watykan komentuje

Reklama

Dokument zarzuca również błędy popełnione w takich sprawach przez obecnego metropolitę kard. Marxa oraz jego poprzedników – kard. Josepha Ratzingera oraz kard. Friedricha Wettera.

Kard. Marx przeprasza za nadużycia seksualne w Kościele

Urzędujący arcybiskup diecezji, kard. Marx przeprosił za czyny wykorzystywania seksualnego na przestrzeni Kościoła. Jak przyznał, myśli przede wszystkim o ofiarach, które doznały „przerażających rozmiarów cierpień i zła” ze strony ludzi Kościoła.

Jak podkreślił, „punktem zwrotnym” były dla niego spotkania z osobami dotkniętymi wykorzystywaniem. Obecnie to ofiary są „w centrum uwagi” działań archidiecezji.

Reklama

Kard. Marx obiecał jednocześnie, że zarówno on sam jak i jego najbliżsi współpracownicy będą dokładnie czytać raport i omawiać go z komitetem doradczym ofiar oraz z niezależną komisją.

Będziemy też dyskutować i wprowadzać dalsze zmiany w oparciu o rekomendacje obecnego raportu – zapowiedział kard. Marx.

Jeszcze przed opublikowaniem raportu archidiecezja monachijska zapowiedziała, że kardynał nie będzie szczegółowo komentować jego treści aż do konferencji prasowej, która odbędzie się 27 stycznia. Raport, liczący prawie 1900 stron, nie był przed prezentacją dostępny dla osób odpowiedzialnych w archidiecezji.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę