Nasze projekty

Barcelona: Święto Matki Bożej Miłosierdzia

W Barcelonie rozpoczęło się święto Merce (czyt. merse). Jest ono celebrowane z okazji obchodzonego 24 września dnia Matki Bożej Miłosierdzia - patronki miasta. Obchody potrwają do niedzieli.

Na początku XIII wieku Matka Boża Miłosierdzia, zwana w Katalonii Merce, miała się ukazać katalońskiemu królowi Jaume I. Pod koniec XVII wieku, kiedy Barcelonę dotknęła plaga szarańczy, mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Merce i kiedy plaga minęła ogłosili ją patronką miasta. Od tamtej pory dzień 24 września jest celebrowany w uroczysty sposób.

Przez wieki głównymi uroczystościami były msze i procesje ku czci Matki Bożej Miłosierdzia. Odkąd jednak w 1980 roku obchody Merce wpisano na listę „Świąt o znaczeniu turystycznym”, uroczystości religijne zaczęły ustępować świeckim.

Do niedzieli włącznie, w Barcelonie odbędzie się 90 imprez: koncertów, pokazów sztucznych ogni, spektakli teatralnych w parkach i na miejskich placach. W wielu zakątkach miasta usłyszeć będzie można francuskie piosenki. Paryż jest w tym roku gościem honorowym Merce.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/mg/nyg

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę