Nasze projekty

Antyle: apel o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu

O podjęcie na tegorocznym szczycie COP21 w Paryżu konkretnych kroków na rzecz przeciwdziałania skutkom globalnych zmian klimatu zaapelowali biskupi Antyli. Specjalny dokument wystosowali hierarchowie z 20 przeważnie wyspiarskich krajów Karaibów w związku z ukazaniem się najnowszej encykliki Franciszka poświęconej kwestii ekologicznej

W oświadczeniu zwraca się uwagę, że zmiany klimatyczne w znacznej mierze są spowodowane nieodpowiedzialnym działaniem człowieka. Ich skutki natomiast uderzają przede wszystkim w małe i nieuprzemysłowione państwa wyspiarskie. Np. Karaiby w ostatnich latach wielokrotnie padały ofiarą niszczących huraganów i susz, a podnoszenie się poziomu morza zagraża niżej położonym terenom nadbrzeżnym.

Biskupi Antyli zaznaczają, że kwestii klimatycznej nie można rozpatrywać bez odniesienia moralnego i duchowego. Podejmowane środki zapobiegawcze nie mogą się zatem sprowadzać do wymiaru technicznego i gospodarczego, ale powinny brać pod uwagę sprawiedliwość społeczną i odpowiedzialność za dobro wspólne ludzkości. Stąd decyzje podjęte jesienią na paryskim szczycie powinny być możliwie najbardziej konkretne i prawnie wiążące dla państw biorących udział w tej konferencji.


RV / Antyle

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę