Nasze projekty

Al-Azhar: konieczna jest walka ideologiczna z ISIS

Konieczna jest walka ideologiczna z Państwem Islamskim - uważa Abbas Shoman, zastępca szejka uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, najwyższego autorytetu sunnickiej wersji islamu. Według niego walka ta powinna obejmować kształcenie umiarkowanych imamów, którzy powstrzymają skrajne interpretacje Koranu.

W rozmowie z agencją AFP Shoman podkreślił, że z islamskim ekstremizmem trzeba walczyć nie tylko na poziomie bezpieczeństwa, ale także na poziomie intelektualnym. Dlatego Francja i Europa potrzebują umiarkowanych imamów, tak aby ci, którzy przemawiają w imieniu religii nie pomagali w upowszechnianiu terroryzmu.

Według Shomana, fakt, że co najmniej 4 tys, Europejczyków przystąpiło do Państwa Islamskiemu (IS) świadczy o tym, że w meczetach na kontynencie głoszone są ekstremistyczne kazania. Osobom tym brakuje islamskiego wychowania, praktykują religię od niedawna i traktują to, co robią jako dżihad – świętą wojnę.

Shoman zasugerował, by otworzyć we Francji ośrodek edukacyjny dla imamów, który przeciwstawiałby się literalnej i salafickiej wizji islamu, typowej dla dżihadystów. Dodał jednocześnie, że wykładowcy tego ośrodka musieliby być chronieni przed ekstremistami.

Reklama
Reklama

Od wielu miesięcy Al-Azhar opowiada się przeciwko Państwu Islamskiemu i wszystkim, którzy usprawiedliwiają przemoc słowami Koranu. Szejk Ahmed al-Tayyeb potępił dokonane przez IS egzekucje na pilocie, którego spalono żywcem i na 13 koptach ściętych w Libii.


pb (KAI/AsiaNews) / Kair

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite