Abp Szewczuk: kiedy cierpimy za prawdę, dajemy świadectwo o Chrystusie

„Pan Bóg objawia nas światu jako wielki skarb, który jaśnieje Jego prawdą. W szczególności, kiedy cierpimy za prawdę, kiedy dajemy świadectwo o Chrystusie w cierpieniu Ukrainy” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk.

fot. Mikhail Volkov/pexels.com

W ciągu zaledwie jednego wieczoru wystrzelono 20 pocisków manewrujących na Ukrainę, które uderzyły w osiem regionów Ukrainy. Można powiedzieć, że w ciągu jednego wieczoru Ukraina została trafiona tyloma atakami rakietowymi, co np. w Syrii w ciągu 11 lat wojny. Widzimy, że na naszych ziemiach dochodzi do konfrontacji militarnej o bezprecedensowej sile i intensywności od zakończenia II wojny światowej – powiedział zwierzchnik UKGK.

„Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was”

Zaznaczył, że „naród ukraiński pokazuje bezprecedensowe przykłady bohaterstwa broniąc Ojczyzny, pod ostrzałem jest cały Donbas i południe Ukrainy”. Po raz kolejny Charków i Mikołajów zostały zbombardowane i ostrzelane. Dzięki Bogu, że kilkaset osób zostało uratowanych z Mariupola, z Azovstalu. Nasi obrońcy odważnie utrzymują pozycje, choć nie mają nawet możliwości ewakuacji rannych, którzy stopniowo giną – powiedział abp Szewczuk i podkreślił: „Naród ukraiński zaskakuje świat swoim bohaterstwem, gorliwością i miłością do Boga i Ojczyzny”.

Zwierzchnik UKGK zaproponowali refleksję nad błogosławieństwem Jezusa, które jest bardzo głęboko związana ze wszystkimi poprzednimi błogosławieństwami i z misją chrześcijan, zwłaszcza we współczesnym świecie. Chrystus mówi do swoich uczniów: „Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was” (Mt 5, 11).

Reklama
Reklama

Abp Szewczuk przypomniał także słowa Chrystusa, które wypowiedział do swoich uczniów: „Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was”.

„Oddał życie ratując starszych sąsiadów”

Czujemy, że to się dzieje i dzieje się w losie naszego narodu i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – powiedział abp Szewczuk. Przypomniał jedno dramatyczne, ale heroiczne wydarzenie ostatnich dni wojny. 2 maja nasza Odessa została ponownie poddana atakowi rakietowemu. Tego dnia bohatersko zginął 14-letni chłopiec Wiaczesław Jałyszew. Słysząc syreny alarmu lotniczego, pobiegł do swoich sąsiadów, osób starszych, aby ostrzec ich przed niebezpieczeństwem i pomóc im dostać się do schronu. Uratował ich, ale sam umarł. Ten bohaterski czyn nastolatka, który oddał życie ratując starszych sąsiadów przed rosyjskimi rakietami w ukraińskiej Odessie, odsłania kolejną stronę heroicznego świadectwa, które naród ukraiński daje dziś całemu światu – powiedział zwierzchnik UKGK.

Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Boże, daj nam siłę, abyśmy świadczyli o Tobie we współczesnym świecie! Boże, niech przez nasze cierpienie, a nawet przez oczernianie, które wylewa na nas nasz wróg, będzie dla nas okazją do świadczenia o Tobie, naszym Bogu i Zbawicielu! Niech Bóg błogosławi heroiczny lud, w szczególności dzieci i młodzież, które oddają życie z miłości do bliźniego! – powiedział abp Szewczuk.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę