Nasze projekty

Abp Laurent Ulrich nowym metropolitą paryskim

Stolica Apostolska poinformowała o nominacji nowego metropolity paryskiego, którym po raz pierwszy od ponad 50 lat zostaje hierarcha spoza regionu paryskiego. Jest nim 70-letni abp Laurent Ulrich, hierarcha z dwudziestodwuletnim stażem biskupim i dużym doświadczeniem administracyjnym oraz synodalnym.

fot. Alexander Kagan/unsplash.com

Komentując papieską decyzję w rozmowie z Radiem Watykańskim przyznał, że nigdy nie aspirował do tej funkcji. To całkowite zaskoczenie. Powiedziałem to od razu nuncjuszowi, że jestem zdziwiony, chciałem dać do zrozumienia, że się z tym nie zgadzam. Przyjęcie tej decyzji wiązało się dla mnie z duchową walką, bo mówiłem sobie, że to nie dla mnie, że nie jestem odpowiednim człowiekiem w tej sytuacji, mam już swoje lata, a będzie to już czwarta diecezja, w której będę posługiwał – mówił.

Chcę, aby moja posługa arcybiskupa Paryża była przejawem przyjaźni w Chrystusie. Nie wiem, czy mi się to uda. Jestem świadomy mych talentów, jak i słabości. Nie wiem, czy uda mi się być przyjacielem w Chrystusie dla wszystkich, ale takie jest moje pragnienie. Chcę traktować paryżan jako mych przyjaciół. Nigdy nie aspirowałem do tej funkcji. Moją jedyną ambicją jest wypełnianie tego, czego oczekuje ode mnie Kościół – zakończył.

Abp Ulrich ceniony za dynamizm duszpasterski i doświadczenie synodalne

Abp Laurent Ulrich (ur. 7 września 1951 r. w Dijon) przyjął święcenia kapłańskie w 1979 r. Zanim otrzymał nominację biskupią, odpowiadał m.in. za apostolstwo świeckich w archidiecezji Dijon. Wyświęcony na biskupa w wieku 49 lat, najpierw pełnił posługę arcybiskupa Chambéry i zarazem biskupa diecezji Maurienne i Tarentaise (w latach 2000 – 2008), a od 2008 r. jest arcybiskupem Lille – rozległej jednej z najbardziej aktywnych diecezji we Francji, ktora w roku jego nominacji została podniesiona do rangi archidiecezji.

Reklama

W międzyczasie abp Urlich pełnił też istotne funkcje w Konferencji Episkopatu Francji. W latach 2001-2007 przewodniczył Komisji ds. Ekonomicznych, Społecznych i Prawnych a w latach 2007-2013 powołano go na 5-letnią kadencję wiceprzewodniczącego francuskiego episkopatu. Następnie, w latach 2013-2019 przewodniczył Komisji ds. Studiów i Projektów, a od 2019 r. odpowiada w Kościele francuskim za edukację katolicką.

Jego nominacja jako arcybiskupa Paryża kończy spekulacje, jakoby rolę tę Ojciec Święty chciał powierzyć zakonnikowi, o czym wielokrotnie mówiono w kręgach kościelnych we Francji. Abp Ulrich jest ceniony za dynamizm duszpasterski i także za doświadczenie synodalne. Pod jego kierunkiem odbywał się, zakończony w 2015 r. synod międzydiecezjalny w diecezjach Lille, Arras oraz Cambrai, który dużą uwagę przykładał m.in. do zaangażowania świeckich w lokalnych wspólnotach Kościoła. W 2015 r. abp Ulrich uczestniczył też w drugiej sesji Synodu Biskupów poświęconego Rodzinie. Hierarcha jest też ceniony za utrzymywanie dobrych relacji Kościoła ze środowiskami politycznymi i przypominanie o fundamentalnym znaczeniu nauki społecznej Kościoła dla podejmowania świadomych wyborów przez chrześcijan. W środowisku francuskim hierarcha postrzegany jest też jako stanowczy w walce z nadużyciami seksualnymi.

Pierwszy od 1968 r. roku metropolita paryski, który pochodzi spoza regionu paryskiego

Abp Urlich to pierwszy od 1968 r. roku metropolita paryski, który pochodzi spoza regionu paryskiego. Jego trzej poprzednicy kard. Jean-Marie Lustiger (1981-2005), kard. André Vingt-Trois (2005-2017) i abp Michel Aupetit (2017-2021) wywodzili się z kręgów stołecznego duchowieństwa. Obecna nominacja może być też więc lekarstwem na wewnętrzne podziały wewnątrz stołecznej diecezji, których przejawami było m.in. niespodziewane odejście w ubiegłym roku dwóch wikariuszy generalnych.

Reklama

Wraz z nominacją abp Ulricha kończy się okres przejściowy abp. Georgesa Pontiera, który 2 grudnia 2021 r. został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim diecezji paryskiej. Zawołaniem biskupim nowego metropolity Paryża są słowa: „radość wiary” (fr. „la joie de croire”). Pierwszym wielkim „zadaniem” nowego arcybiskupa będzie doprowadzenie do końca odbudowy paryskiej katedry Notre-Dame, której ponowne otwarcie dla wiernych przewidziane jest na rok 2024.

KAI, vaticannews, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja