Nasze projekty

90-letni kardynał aresztowany przez chińskie władze został zwolniony za kaucją

"Katolicka diecezja Hongkongu jest bardzo zaniepokojona stanem i bezpieczeństwem kard. Josepha Zena i za niego szczególnie się modlimy" czytamy w oświadczeniu wydanym przez tamtejszy Kościół.

fot. Rock Li/Wikimedia Commons

Kościół w Hongkongu apeluje do tamtejszej policji i władz sądowych o zajęcie się sprawą kard. Zena zgodnie z zasadami sprawiedliwości, biorąc pod uwagę konkretną sytuację ludzką.

„Katolicka diecezja Hongkongu jest bardzo zaniepokojona stanem i bezpieczeństwem kard. Josepha Zena i za niego szczególnie się modlimy. Zawsze staliśmy na straży praworządności. Ufamy, że w przyszłości nadal będziemy cieszyć się wolnością religijną w Hongkongu, zgodnie z Ustawą Zasadniczą” – czytamy w oświadczeniu.

Kard. Joseph Zen został aresztowany w środę wraz z czterema innymi osobami za „zmowę z obcymi siłami” w związku z zarządzaniem „612 Humanitarian Relief Fund”, funduszem, który pomagał protestującym aresztowanym podczas prodemokratycznych i antychińskich protestów w 2019 roku w opłaceniu kosztów prawnych i medycznych.

Reklama

Kardynał został zwolniony za kaucją

Około godziny 23:00 (czasu lokalnego) kardynał został zwolniony za kaucją z posterunku policji w Chai Wan około godziny 23.00 (czasu lokalnego).

Po opuszczeniu posterunku policji kardynał nie złożył żadnego oświadczenia, wsiadł do prywatnego samochodu i odjechał. Towarzyszyło mu pięć osób.

90-letni emerytowany biskup Hongkongu i znany zwolennik ruchu na rzecz demokracji został zatrzymany po południu razem z 74-letnią prawniczką Margaret Ng, aktywistką i piosenkarką pop Denise Ho, byłą posłanką Cyd Ho i byłym pracownikiem naukowym Hui Po-keung.

Reklama

Bezpośrednio po aresztowaniu Stolica Apostolska oświadczyła, że przyjęła wiadomość o aresztowaniu „z niepokojem” i śledzi „z wielką uwagą rozwój sytuacji”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę