5,5 mln dzieci na Ukrainie nie chodzi do szkoły

5,5 miliona ukraińskich dzieci nie chodzi do szkoły, zaś tysiące przebywają w schroniskach. „Przed eskalacją wojny na całe terytorium Ukrainy, w Donbasie ucierpiało przez ostatnich 8 lat pół miliona dzieci, teraz będzie ich więcej” – powiedział rzecznik włoskiego UNICEF-u.

fot. David Peinado/pexels.com

Rzecznik włoskiego UNICEF-u, Andrea Iacomini zaznaczył również, że oficjalna liczba 200 dzieci zabitych w wyniku rosyjskich działań wojennych może być znacznie zaniżona. Na Ukrainie jedna czwarta ludności, czyli 11 mln osób, musiało opuścić swoje domy. Z tego 7 mln zostało wewnętrznie przesiedlonych, w tym 2,5 mln dzieci.

Bardzo niepokojące są informacje o miejscach w jakich przebywają dzieci, zwłaszcza w Mariupolu i Charkowie. Brakuje jedzenia, a prawie 1,5 mln Ukraińców nie ma dostępu do bieżącej wody.

Andrea Iacomini nie potwierdził jednak pojawiających się w ostatnich dniach doniesień o przewiezieniu do Rosji ok. 200 tys. dzieci z terenów Ukrainy zajętych przez wojska moskiewskie.

Reklama
Reklama

„Jakiekolwiek przewozy dzieci muszą odbywać się zgodnie z wymogami konwencji międzynarodowych”

Wiemy o dzieciach przemieszczających się, wraz z resztą ludności, w kierunku granic Rosji, ale nie możemy dokładnie zweryfikować tych doniesień, ponieważ nie mamy dostępu do tych terenów. Jakiekolwiek przewozy dzieci muszą odbywać się w ich najlepszym interesie, zgodnie z wymogami konwencji międzynarodowych, a także muszą być dobrowolne i odbywać się za zgodą ich rodzinpodkreśla rzecznik UNICEF-u.

Jednoznacznie potępiamy bombardowanie miejsc, w których znajdują się dzieci, oraz wykorzystywanie ich jako żywych tarcz. Jeszcze przed lutym ubiegłego roku w Donbasie było 500 tys. dzieci wymagających opieki zdrowotnej z powodu poważnych konsekwencji ośmioletniej wojny we wschodniej Ukrainie. Teraz jest to obszar Europy najbardziej zagrożony minami. Liczba dzieci dotkniętych takim uzbrojeniem może wzrosnąć – dodał.

pa, vaticannews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę