Nasze projekty

27 Legionistów Chrystusa winnych pedofilii. 170 ofiar wykorzystania

Zgromadzenie Legionistów Chrystusa opublikowało raport, z którego wynika, że 27 należących do zgromadzenia księży dopuściło się wykorzystywania seksualnego. Poszkodowanych jest 170 nieletnich.

fot. Andreas Schalk, Flickr

Aż 60 ofiar było wykorzystywanych przez założyciela zgromadzenia, ks. Marciala Maciela Degollado. Proceder wykorzystywania, jakiego dopuszczał się ten meksykański kapłan, wyszedł na jaw w latach 90. Uważa się go za największy skandal pedofilski w Kościele katolickim.

W poniedziałek zgromadzenie opublikowało raport „Ujawnić prawdę, uczynić sprawiedliwość, uzdrowić”. Jak wyjaśniono w dokumencie, jest to kolejny krok dalszego podążania „ścieżką prośby o przebaczenie i zainicjowanie licznych przedsięwzięć na rzecz ochrony nieletnich”. To kolejny etap na trwającej od kilku lat drodze do przejrzystości.

ZOBACZ TEŻ: Komisja ds. pedofilii podejmuje działania w sądach biskupich

Reklama
Reklama

27 nazwisk

W raporcie podano nazwiska 27 księży ze zgromadzenia Legionistów Chrystusa, którzy dopuścili się czynów pedofilii w ciągu 70 lat. Jak wskazano w dokumencie, stanowią oni 2 proc. wszystkich wyświęconych kapłanów.

Spośród sprawców trzech zmarło bez osądzenia przez wymiar sprawiedliwości, dwóch skazano w procesach karnych, a pozostali księża-pedofile nie zostali postawieni przed sądem z różnych powodów, np. z racji różnic w prawodawstwie w poszczególnych krajach.

Reklama
Reklama

Dokument wskazuje także, że w procesach kanonicznych dwóch sprawców nie zostało osądzonych, szesnastu ukarano, a wciąż trwa 8 postępowań.

170 ofiar

Liczba poszkodowanych to 170 nieletnich, w większości chłopcy. Prawie jedną trzecią wykorzystywał założyciel zgromadzenia. Jedyna kara, jaka spotkała księdza Marciala Maciela Degollada, to wydany w 2006 roku przez Benedykta XVI zakaz pełnienia posługi i zalecenie życia w ciszy i modlitwie.

Reklama

Pierwszy raport, mówiący o skandalu pedofilii w zgromadzeniu został opublikowany w 2019 roku. Papież Franciszek zdjął wtedy tajemnicę papieską w sprawach dotyczących przypadków nadużyć.

CZYTAJ WIĘCEJ: Diecezja bielsko-żywiecka: Nie ma i nie będzie przyzwolenia na tuszowanie pedofilii

os, RMF FM/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę