Nasze projekty

20-latka skazana na ukamienowanie. Kobieta z Sudanu nie otrzymała nawet prawnika

20-letnia mieszkanka Sudanu usłyszała wyrok śmierci przez ukamieniowanie za cudzołóstwo. To pierwszy taki wyrok po prawie 10 latach. Jak donoszą media, młodej kobiecie odmówiono nawet konsultacji z prawnikiem.

fot. Mohamed Nohassi/unsplash.com

Maryam Alsyed Tiyrab to młoda mieszkanka Sudanu, która została aresztowana przez policję w prowincji Biały Nil niecały miesiąc temu. Sąd skazał ją na karę śmierci przez ukamieniowanie. Kobieta zamierza odwołać się od wyroku. To wyraźne naruszenie prawa krajowego i międzynarodowego – reagują obrońcy praw człowieka.

Przedstawiciele Afrykańskiego Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju wzywają do natychmiastowego uwolnienia 20-letniej sudanki. Jak podkreślają, kobiecie nie zapewniono przede wszystkim sprawiedliwego procesu. Nie poinformowano jej, że składane przez nią zeznania mogą zostać wykorzystane przeciwko niej. Nie miała także możliwości skorzystania z konsultacji z prawnikiem.

Zastosowanie kary śmierci przez ukamienowanie za przestępstwo cudzołóstwa jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym prawa do życia oraz zakazu tortur, a także okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania – poinformowało centrum, cytowane przez The Guardian.

Reklama

Ostatni podobny przypadek skazania kobiety na ukamieniowanie, o którym można było usłyszeć miał miejsce w 2013 r. W tamtym przypadku wyrok został unieważniony.

pa, polsatnews.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę