Pierwszą nagrodę w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zdobył Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Wśród laureatów znalazł się także polski pianista Jakub Kuszlik, który zdobył IV nagrodę ex aequo z Aimi Kobayashi pochodzącą z Japonii.
Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało łącznie sześć nagród głównych oraz trzy nagrody specjalne.
Pierwszą nagrodę zdobył Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Bruce urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursow pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.
Drugą nagrodę zdobyli ex aequo Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita. Alexander Gadjiev otrzymał także Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Trzecia nagroda powędrowała do Hiszpana Martina Garcia Garcia, który zdobył także Nagrodę Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Czwartą nagrodę zdobył Polak pochodzący z Bochni, Jakub Kuszlik ex aequo z Japonką Aimi Kobayashi. Polak otrzymał także Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.
Jakub Kuszlik pochodzi z Bochni i ma zaledwie 25 lat. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w PSM I st. w klasie fortepianu mgr Agaty Zając. Obecnie jest uczniem V klasy PSM II st. im. W. Żeleńskiego, gdzie kształci się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (III miejsce, 2010), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu (II miejsce, 2011), Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu (I miejsce, 2012), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (II miejsce, 2012) i Międzynarodowego Konkursu im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I miejsce, 2013). Jakub Kuszlik jest również tegorocznym stypendystą Burmistrza Miasta Bochni, Fundacji „Sapere Auso” i Fundacji „Pro Musica Bona”.
Przeczytaj również
Piąta nagroda konkursu powędrowała do Włoszki Leonory Armellini, szósta do pochodzącego z Kanady J J Jun Li Bui.
Polacy drugą, najliczniejszą grupą biorącą udział w Konkursie
Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 2 października 2021 r. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.
Zgodnie z regulaminem, do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2019 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń z najdalszych zakątków świata. Na podstawie przesłanych nagrań 164 osoby zostały dopuszczone do udziału w Eliminacjach. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 87 osób.
Udział w październikowym Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych. Wśród uczestników najliczniejszą grupą byli Chińczycy – reprezentacja tego kraju liczyła aż 22 pianistów! Drugą pod względem liczebności grupę stanowili Polacy. Z 16 polskich pianistów 11 zostało wybranych przez Jury Eliminacji, zaś 5 zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Na scenie Filharmonii zaprezentowało się również 14 pianistów z Japonii, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci, m.in. Kanady, Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.
chopin2020.pl, zś/Stacja7