Nasze projekty

Zmarła s. Ewa Jezierska, pierwsza profesor teologii

Zmarła s. prof. Ewa Jezierska OSU, biblistka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W 2004 r. jako pierwsza kobieta w Polsce otrzymała tytuł profesora nauk teologicznych. Przez 37 lat była też dyrektorką Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, gdzie uczyła matematyki i fizyki.

Pochodząca z Bydgoszczy Ewa Jezierska wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w 1958 r., już po studiach matematycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W zakonie studiowała też w Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie, a potem teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tam w 1983 r. obroniła doktorat nt. „Pawłowa idea wspóumierania i współzmartwychwstawania z Chrystusem”.

25 lat temu odbyło się jej kolokwium habilitacyjne na podstawie rozprawy: „Żyjemy dla Pana… Umieramy dla Pana (Rz 14,8). Proegzystencja chrystocentryczna chrześcijan w myśli Pawłowej”.

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu kierowała katedrą Egzegezy Ksiąg Nowego Testamentu. Prowadziła seminarium z biblistyki Nowego Testamentu, wykłady z wstępu ogólnego do Pisma Świętego, z egzegezy pism św. Pawła.

Reklama
Reklama

W 2004 r. jako pierwsza w Polsce kobieta otrzymała tytuł profesora nauk teologicznych

Zmarła 31 maja, w uroczystość Bożego Ciała. Miała 83 lata. Jej pogrzeb odbędzie się 8 czerwca o godz. 11.00 w kościele uniwerysteckim we Wrocławiu

awo/Stacja7.pl

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę